júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: Pocity, Projekcia filmu Nech je svetlo Foto: Pocity, Projekcia filmu Nech je svetlo

10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. 

Diváci mali počas siedmych dní možnosť uvidieť 19 dlhometrážnych filmov, vyše 40 krátkometrážnych, z toho 13 súťažných filmov, zažiť dva neopakovateľné koncerty, prednášku o zvuku vo filme či multimediálnu výstavu Iné vízie SK.

Jubilejný 10. ročník bol výnimočný v tom, že bol prvýkrát súťažný. O víťazovi súťaže krátkometrážnych filmov rozhodovala trojčlenná porota zložená z Prešovčanov, ktorí sa profesionálne alebo voľnočasovo venujú kinamtografii. Predsedníčkou poroty bola Ivana Petríková, programová koordinátorka Art Film Festu Košice, filmár Michal Kunes Kováč a filmový nadšenec a zástupca diváckej obce Ján Bidovský. Z celkového počtu 40 prihlásených filmov, porota napokon vybrala 13 z nich, ktoré sa dostali do súťaže a ktoré si počas festivalu mohli pozrieť aj diváci. Víťazom festivalu POCITY FILM 2019 sa stal krátky film PURA VIDA režiséra Martina Gondu. Film bol ocenený za “absolútne verné a autentické zachytenie prostredia a sveta, ktorý pomaly a kruto dožíva. Za bravúrne režijné vedenie a vizuálne silné vykreslenie postáv.”  Tvorcovia filmu si počas festivalu osobne prevzali ocenenie Zrnko soli, ktorý vyrobil umelecký kováč Michal Kačmar. Porota udelila aj zvláštne uznanie filmu HRACIA SKRINKA, režisérky Veroniky Pasternej Szemlovej “za unikátnu animovanú alegóriu na tému sloboda a nesloboda”.

Odovzdávanie ceny Zrnko soli Markovi Škopovi


Ocenenie Zrnko soli za prínos do slovenskej kinematografie si tento rok odniesol prešovský rodák režisér Marko Škop, ktorý svoju najnovšiu snímku Nech je svetlo uviedol osobne pred vypredanou sálou kina Scala.
Počas filmového týždňa sa diváci mohli stretnúť aj s rodinou Staviarskych, ktorí uviedli divácky úspešnú Loli paradičku, so spisovateľkou a kunsthistoričkou Janou Bodnárovou, ktorej knižná predloha stála pri zrode televízneho filmu Fragmenty z malomesta či s tvorcami krátkych filmov. Prešovčanov si svojimi filmami i rozprávaním počas diskusií získala poľská režisérka Kinga Dębska a jej tri snímky Moje dcéry kravy, Plán B a Zábava, zábava.

Termín 11. ročníka prešovského filmového festivalu POCITY FILM  bude  od 8. do 14. októbra 2020.

Zdroj: Pocity

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Festival do Prešova prinesie oceňované snímky Festival do Prešova prinesie oceňované snímky

    V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia.

  • Letné kino POCITY 2020 Letné kino POCITY 2020

    Letné kino POCITY bude premietať filmy pod hviezdnou oblohou aj tento rok.

  • Na festival príde Kinga Debska Na festival príde Kinga Debska

    10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo