marec 01, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
ilustačný obrázok: screenshot videa ilustačný obrázok: screenshot videa

V utorok 28. mája bude v Bratislave konferencia Jarná ITAPA. Program odráža tri kľúčové procesy, ktoré modernizujú Slovensko: digitálna transformácia, dátový štát a podpora smart cities.

Mesto Prešov prihlásilo do 16. ročníka súťaže o Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti tri projekty. Odborná porota vtedy z vyše 25 prihlásených projektov v roku 2017 udelila 3. miesto v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti pre mesto Prešov za projekt s názvom Mapové údaje mesta Prešov pre každého. Cenu v roku 2017 prevzala primátorka mesta Ing. Andrea Turčanová, ktorá poukázala na pokračovanie v nastolených trendoch otvorenej samosprávy: „Týmto projektom chceme ukázať ako sa dajú využívať mapové údaje, ktoré sú k dispozícii na magistráte“, vysvetlila dôvod projektu a zdôraznila, že použite týchto otvorených datasetov je voľné a bezplatné.

V minulom roku sme sa aj my v relácii Život v Prešove venovali riešeniam SMART CITIES, pozrite si záznam našej relácie. Hostia relácie: JUDr. Veronika Vozárová vedúca SO pre Integrovaný regionálny operačný program Mgr. Matúš Vencúrik informatik, oddelenie podporných činností MÚ

Tento rok je už 18. rok čo ITAPA prináša nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stala vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. “Slovensko zaostáva v zavádzaní smart riešení v mestách a obciach asi tri roky za Českou republikou a ešte viac za západnou Európou,” konštatuje riaditeľ ITAPA Michal Ivantyšyn. “Meškanie by sme mali považovať za príležitosť. Náklady na smart technológie klesajú a ak do nich teraz investujeme, doženieme náskok a ešte aj za rozumnú cenu,” dodáva Ivantyšyn.

Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutujú a predstavujú inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné médiá. Ministerstvo hospodárstva SR predstaví sériu opatrení, ktorými chce podporiť firmy zamerané na smart cities. Miriam Letašiová objasní fungovanie schémy, ktorou ministerstvo prispelo k zavádzaniu inovácií v mestách. Samostatný finančný balík chystá aj Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Kto by nechcel? Občianske združenie s rovnakým menom ponúka slovenským mestám inteligentné riešenia pre nakladanie s odpadom, osvetlenie, parkovanie, dopravu, bezpečnosť občanov. Heliodor Macko ukáže, čo má Východná spoločné s Tel Avivom.

Prečo nás opäť predbehli Česi nielen v hokeji, ale aj v smart riešeniach? Recept na úspech prezradí David Bárta, autor národnej metodiky pre Smart Cities v Českej republike. Mimochodom lídrom v zavádzaní inteligentných riešení je u našich susedov Kraj Vysočina.

Viac informácií, nielen o programe, sa dozviete na www.itapa.sk.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 23 máj 2019 08:45
Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.