marec 01, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Vo štvrťfinále MS v hokeji v Košiciach nastúpi tím Kanady proti Švajčiarsku. Hokejista Wayne Gretzky narodený v kanadskej provincii Ontário má na výstave unikátny portrét.

Výstavu pripravilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, zároveň aj pri príležitosti Majstrovstiev sveta 2019 v hokeji v Košiciach a Bratislave zakomponovalo do nej unikátny portrét, ktorý podpísal nielen Andy Warhol, ale aj samotná legenda kanadského hokeja. 

Číslo s ktorým hrával, 99, je jediné číslo pre hokejistu, ktoré je vyradené z nosenia v celej NHL.

Jedinečná výstava pod názvom Ja pochádzam odnikiaľ v rámci špeciálneho projektu Warhol tour 2018 – 2021. Diela svetoznámeho umelca Andyho Warhola sprístupnili v Šarišskej galérii v Prešove. Táto výstava sa koná pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského. Viac si pozrite v reportáži.

Výstava Ja pochádzam odnikiaľ v Šarišskej galérii je pokračovaním dlhodobého projektu Warhol Tour, ktorý realizuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Cieľom je predstaviť diela kráľa pop-artu prostredníctvom tematických výstav vo všetkých okresoch Prešovského kraja.
V Prešove bude expozícia do 30. júna a následne budú výstavy v Bardejove, Svidníku a v ďalších dvoch rokoch  i v zvyšných okresných mestách kraja.

 

WAYNE GRETZKY:

Profesionálnym hokejistom sa stal vo veku 17 rokov a na konci 80. rokov štyrikrát vyhral Stanley Cup s tímom Edmonton Oilers. V NHL odohral v rokoch 1979-1999 20 sezón v drese 4 tímov, pričom v 15. sezónach NHL presiahol 100 bodovú hranicu. Gretzkeho, ktorý má prezývku "The Great One", považujú za najlepšieho hokejistu všetkých čias.

Narodil sa a vyrastal v Brantforde, na juhozápade kanadskej provincie Ontário. Na svojich zručnostiach pracoval na klzisku pri dome a pravidelne hrával hokej na vyššej úrovni so staršími spoluhráčmi. V roku 1978 podpísal zmluvu s Indianapolis Racers z World Hockey Association (WHA), kde krátko hrával predtým, než bol vymenený do Edmonton Oilers. Keď bola WHA zrušená, Oilers sa pridali do NHL, kde jeho bodové rekordy priviedli tím k štyrom Stanley Cupom. Jeho výmena do Los Angeles Kings dňa 9. augusta 1988 mala vplyv na výkon tímu a nakoniec ho doviedol až do finále Stanley Cup 1993 a zaslúžil sa za spopularizovanie hokeja v Kalifornii. Gretzky hral krátko aj za St. Louis Blues predtým ako ukončil svoju kariéru s New York Rangers. Je držiteľom deviatich Hart Trophies za najužitočnejšieho hráča, desiatich Art Ross Trophies za najviac bodov v sezóne, dvoch Conn Smythe Trophies za najužitočnejšieho hráča v play-off a piatich Ted Lindsay Awards za najvýraznejšieho hráča, zvoleného samotnými hráčmi. Vyhral Lady Byng Trophy pre športové správanie, vystupovanie a častému vyjadrovaniu sa proti bitkám v hokeji.

ANDY WARHOL

Narodil sa ako Andrew Warhola americkým prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková pri Stropkove na Slovensku. Ani jeden zo súrodencov sa nenarodil na Slovensku. Umelecký talent sa prejavil skoro, študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology (dnes známe ako Carnegie Mellon University) v Pittsburghu. Po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. Stal sa známym hlavne rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle.

V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov ako série plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Prešiel na sieťovú tlač, so snahou nielen o tvorenie umenia masového tovaru, ale aj k masovej tvorbe umenia. Zamestnal a usmerňoval „umeleckých pracovníkov“ v tvorbe výtlačkov, topánok, filmov a ďalších diel vo svojom štúdiu, The Factory, umiestnenom v Union Square v New Yorku. V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe a Elvis Presley. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola.

zdroj: Wikipedia

Naposledy zmenené štvrtok, 23 máj 2019 13:31
Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.