júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Futbalom a jeho rozmanitosťou k zbližovaniu

Foto: TV7, Turnaj v Trnkove Foto: TV7, Turnaj v Trnkove

Futbal je najpopulárnejším športom na svete a každý by mal mať právo futbal hrať, sledovať a užiť si to bez strachu, že bude diskriminovaný. Aj takýto cieľ mal turnaj v Trnkove.

Na futbalovom turnaji súťažili deti v kategórii U11, to znamená ročník narodenia 2009 a mladší. Organizátormi turnaja boli Sociálny Prešov a Športové a záujmové združenie Trnkov. "Tu ide o to, aby deti športovali a nesedeli doma za počítačmi." zdôraznil myšlienku turnaja Ján Onofrej zo Športového a záujmového združenia Trnkov. Bývalý slovenský futbalový reprezentant Stano Šesták, ktorý prišiel podporiť tento turnaj: "Každý jeden pohyb detí vonku v dnešnej modernej dobe je naozaj pozitívny a takýmito akciami je dobré deti viesť k športu, k futbalu."  Zúčastnené futbalové družstvá boli z Trnkova, Kračúnoviec, Demjaty a z Čirča.  "Chodím so synom na viacej turnajov a som rád, že sa také niečo zorganizovalo aj na jeseň." pokračoval rodák z Demjaty, ktorý reprezentoval Slovensko už v mládežníckych kategóriach.  

Foto: Stanislav Šesták (vľavo) a Ján Onofrej

Na turnaj prispela určitou finančnou čiastkou aj medzinárodná organizácia Fare. "Na tento projekt ma upozornila kolegyňa v práci, ktorá už takéto turnaje organizuje jedenásť rokov." uviedla Inge Doležalová zo združenia Sociálny Prešov. Organizácia Fare s viac ako 130 členskými skupinami a organizáciami vo viac ako 35 európskych krajinách sa aj takýmito turnajmi snaží podporovať deti, no zároveň bojuje proti všetkým formám diskriminácie vrátane rasizmu, krajne pravicového nacionalizmu, sexizmu, transfóbii a homofóbii, či diskriminácie ľudí so zdravotným postihnutím. Turnaje FARE Football People sú medzinárodným projektom či súhrnom aktivít, ktoré sa konajú paralelne v množstve krajín a zastrešuje ich sieť FAREnetwork (Football Against Racism in Europe). Aj Slovensko sa v roku 2019 zapojilo do týchto aktivít, pričom sa konali od 10. do 24. októbra vo viac ako 60 krajinách s účasťou cez 150,000 ľudí.

Autor: Radomír Kreheľ

 

Naposledy zmenené nedeľa, 20 október 2019 12:33
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo