november 21, 2019

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Menia históriu mesta

Foto: zdroj Tripolitana, listinný materiál z roku 1404 Foto: zdroj Tripolitana, listinný materiál z roku 1404

Krajské múzeum v Prešove, ktorého začiatky sa datujú už do roku 1945 zložilo svoju pobočku v meste Stropkov v roku 2010.

Múzeum v tomto meste sa môže pochváliť výberom z diel svojho rodáka, akademického maliara Františka Veselého, ale aj stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. V Stropkove pre návštevníkov kaštieľa je pripravená prednáška mestského historika, ktorému sa podarilo zistiť jedinečné informácie o stredovekých dejinách Stropkova. Súčasťou podujatia bude aj kultúrne vystúpenie pedagógov a detí zo ZUŠ Františka Veselého v Stropkove.

Mesto Stropkov má síce odbornú monografiu, ktorá má 25 rokov, ale podľa mestského historika Ľuboslava Šmajdu sú počiatky dejín mesta v súčasnosti veľmi narušené dezinformáciami. Práve nové informácie majú objasniť hodnovernosť historických skutočností na základe stredovekého listinného materiálu z roku 1404.
„Veľmi sa teším novo zisteným informáciám, ku ktorým som sa dopátral u kolegov z Poľska,“ prezradil  Mgr. Ľuboslav Šmajda, historik mesta Stropkov. Dejiny mesta sú podľa neho spojené práve s poľskými šľachtickými rodmi. Doposiaľ sa však  v žiadnej literatúre priamo neuvádzala história mesta na základe prameňov pred rokom 1404. „Ja ako mestský historik som si dal za úlohu tento problém nejakým spôsobom vyriešiť a posunúť dejiny mesta na novú úroveň. Pevne verím a dúfam, že časom sa dopátrame opäť k novým zaujímavým informáciám,“ hovorí Šmajda.


Mesto má podľa primátora Ondreja Brendzu zaujímavú a bohatú históriu. Vedenie samosprávy sa na základe jeho slov snaží propagovať minulosť Stropkova a prepájať ju so súčasnosťou. „Dôkazom sú viaceré podujatia viažúce sa k prvej písomnej zmienke, edícia pamätných predmetov k významným výročiam mesta, ale aj realizácia projektov, ktorých hlavných motívom je naša história,“ vysvetľuje  JUDr. Ondrej Brendza, primátor mesta Stropkov. Ako ďalej hovorí, Stropkov stojí v súčasnosti pred druhou etapou archeologického výskumu hradného areálu, pripravený je projekt sprístupnenia kostolnej veže a chystá sa aj realizácia IV. etapy, teda námestia. „Verím, že sa prednáška nášho mestského historika stretne s pozitívnym ohlasom verejnosti a jej návštevníci sa dozvedia nové a obohacujúce informácie,“ dodáva  Brendza

Zdroj: TRIPOLITANA - KRAJSKÉ MÚZEUM V PREŠOVE

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 20 október 2019 08:53