júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Paberky z Košického ateliéru

Foto: ŠG Foto: ŠG

Šarišská galéria v Prešove, Združenie historikov moderného výtvarného umenia a Prešovský samosprávny kraj pripravili výstavu Juraja Bartusza. 

Pod názvom Náhodne nájdené je výber diel z autorovho sochárskeho ateliéru. Podnadpis výstavy uvádza aj Paberky z Košického ateliéru i keď sa sochár Juraj Bartúsz narodil 23.10.1933 v Kameníne. Po ukončení štúdií sa vrátil do Košíc, kde pôsobil na úseku výtvarnej propagácie a neskôr ako výtvarník v slobodnom povolaní. Svoje umelecké štúdium začal na Vyššej škole umeleckého priemyslu v Prahe a následne bol prijatý v tomto meste na Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe u prof. Kavana. V roku 1961 absolvoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe u prof. K. Pokorného. Neskôr po návrate do Košíc sa stal profesorom, pedagogicky pôsobí na Fakulte umení, Technickej univerzity v Košiciach. 

Dňa 17. októbra 2019 o 16:00 v Šarišskej galérii v Prešove sa uskutoční vernisáž výstavy, ktorú uvedie PhDr. Miro Procházka. Výstava potrvá do 8. decembra 2019.

Šarišská galéria bola založená v roku 1956 ako Krajská galéria v Prešove, dnešné meno nesie od roku 1991. Patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku.Výstavnú činnosť začala v roku 1957. Pôvodne sídlila v budove bývalého evanjelického kolégia (národná kultúrna pamiatka) v severnej časti hlavného námestia. V roku 1981 získala dva pamiatkovo chránené objekty, bývalé meštianske domy (pôvodne gotické s renesančnými a barokovými prestavbami) v mestskej pamiatkovej rezervácii, rekonštruované pre potreby galérie, v polovici 8O-tych rokov získala ďalšiu budovu v susedstve ( Hlavná 49), ktorá má po rekonštrukcii ponúkať stále expozície „Umenie regiónu 15.-20. storočia“.

Otváracie hodiny Šarišskej galérie v Prešove, Hlavná 51:

utorok, streda, štvrtok 9:00 - 18:00

sobota, nedeľa 14:00 - 18:00

 

Naposledy zmenené streda, 16 október 2019 09:00

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Hodiny, dni, mesiace, roky tvorby Hodiny, dni, mesiace, roky tvorby

    Imrich Svitana netají svoj vzťah k spevu, čím sa inšpiroval aj pri určitej časti svojej tvorby.

  • Krajská galéria v Prešove Krajská galéria v Prešove

    Krajská galéria v Prešove do júna prináša tieto výstavy:

  • Jozef Teodor Mousson: Zátišie Jozef Teodor Mousson: Zátišie

    Počas jednej z pravidelných revízií zbierkového fondu Krajskej galérie v Prešove bolo „znovuobjavené“ aj dielo od majstra Moussona, ktorého ústredný motív sa výrazne vyčleňuje zo súboru jeho charakteristickej tvorby v majetku galérie. 

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo