marec 01, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Pripravené je kúzelné čítanie, táborovanie aj súťaženie.

Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja pripravili pre svojich čitateľov aj návštevníkov množstvo letných prázdninových podujatí. Medzi inými letné čitateľské tábory, súťaže, výstavy, spoločné čítania, tvorivé dielne a rôzne náučné hry.

V Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou na všetky deti, ktoré navštívia oddelenie pre deti a mládež, čakajú interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka. Vďaka tým sa zábavnou a pútavou formou dozvedia množstvo zaujímavých a užitočných informácií. Knihy sú nahovorené známymi slovenskými hercami a ich súčasťou sú aj zábavno-náučné kvízy s možnosťou voľby stupňa náročnosti. Nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov a starých rodičov sú určené spoločenské hry - Kto sa hrá, nehnevá. „Leto v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove je už tradične venované tiež obľúbeným Letným štvrtkom, ktoré sa budú konať každý štvrtok od 10.00 do 12.00 hod.. Tematicky ladené Letné štvrtky sa budú niesť v duchu rozprávok, tvorivých dielní, ale i športu, súťaží a hier,“ približuje vedúca Odboru kultúry PSK Emília Antolíková. „Novinkou tohto leta je denný letný tábor Indiánske leto s knihou. Je určený deťom, ktoré chcú zažiť leto v knižnici medzi svojimi obľúbenými knihami a so svojimi hrdinami a indiánmi. Tí sú aj hlavnou témou tábora.“

Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni pripravila letný čitateľský tábor s dennou dochádzkou pre deti od 8 do 11 rokov  na tému „Na vandrovke za remeslom“ a pre žiakov základných škôl v Starej Ľubovni letnú čitateľskú súťaž „Čím viac čítaš, tým viac vieš“. Zároveň sa každú stredu o 10.00 hod. bude v knižnici čítať deťom aj ich rodičom.

Podtatranská knižnica v Poprade organizuje v knižnici denný tábor Havrankovo pre deti od 9  do 11 rokov. Zapojila sa tiež do projektu „Prečítané leto“ a pripravila aktivity pre vekové kategórie 5-7 ročných a 8-14 ročných o 14.00 hod. v oddelení pre deti. Pripravené sú aj výstavy: 20 rokov tvorby - Peter Adamec, 100. výročie  prvého československého knižničného zákona, Výstava víťazných fotografií z fotosúťaže Národný týždeň manželstva 2019 a stála výstava výtvarných prác  žiakov základných  a materských škôl S knihou ma baví svet – 4. ročník. Na oddelení  umenia v Spišskej Sobote je to výstava Interferencie. Rudolf Rabatin. Pavol Rabatin.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela  v Bardejove otvára v mesiaci júl - august  svoju  letnú čitáreň a pripravila aktivity pre prímestský tábor Inkluzáčik/zážitkové pásmo pre deti a tvorivé dielne.

Vihorlatská knižnica v Humennom pozýva v každý druhý prázdninový štvrtok a stredu svojich malých čitateľov na „Príďte si s nami čítať“ so začiatkom o 10.00 hod.
Podduklianska knižnica vo Svidníku si pre čitateľov vo veku 7-10 rokov pripravila zábavné podujatie pod názvom „Zahrajme sa spolu“, ktoré sa bude konať v každú stredu od 9.00 do 11.00 hod..

Knižnica Jána Henkela v Levoči sa v tomto roku po prvýkrát zapája do projektu „Prečítané leto”. Jej knihovníkom záleží na tom, aby deti nepodľahli prázdninovému útlmu, a preto budú každý týždeň podľa zvolených tém pripravovať výbery tých najlepších kníh z knižničného fondu a tie sprevádzať rôzne aktivity, akými sú spoločné čítania, hry, súťaže a tvorivé dielne. Zároveň sú pripravené prezentácie nových kníh pre deti, ale aj  dospelých. Mamičkám malých detí knihovníci pomôžu vybrať vhodné knihy, ktoré môžu deťom čítať a poradia im ako s nimi pracovať. „Od júla sa v knižnici bude v každé utorkové popoludnie stretávať pri spoločenských hrách zameraných na rozvíjanie jazykových zručností, precvičovanie vedomostí či strategického myslenia. A začiatkom augusta je pripravený denný letný tábor pre detských milovníkov kníh vo veku 8 až 14 rokov plný nielen čítania, ale aj hier, súťaží, tvorenia a zábavy,“ dopĺňa Emília Antolíková.

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove chce v rámci projektu „Prečítané leto“ deväť letných týždňov spríjemniť svojim malým, ale aj väčším čitateľom čítaním, hraním sa s knihami a tvorivými dielňami, ktoré sa budú usporadúvať na viacerých pobočkách knižnice. Na pobočkách Slniečko, Sekčov, Sídlisko 3 a Šváby čaká každý týždeň nová téma s množstvom aktivít a odporúčaných kníh. Podujatia sa budú konať vždy od 10.00 hod. - v pondelok v Detskej knižnici Slniečko, v stredu na pobočke Šváby, vo štvrtok na Sídlisku 3 a v piatok na pobočke Sekčov. Aktivity sú určené pre mamičky s deťmi od 2 do 6 rokov, ale vítaní sú aj všetci ostatní, ktorí sa radi zahrajú a strávia horúce letné dopoludnie v tieni pod knihami. Prvý týždeň bude venovaný vode, výrobe limonády a rôznych kreatívnym aktivitám s vodou a najmä sa bude čítať. Podobne ako v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n./ Topľou aj v Prešove na každej pobočke na deti čakajú interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka. „V Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej ulici bude pre návštevníkov sprístupnená výstava „Mesto Prešov v minulosti a dnes“. Po veľkom úspechu rovnomennej knihy sa jej autor Martin Dudáš podujal sprítomniť obrazovú publikáciu aj takouto formou. Na výstave môžu návštevníci zhliadnuť nielen podobu prešovských ulíc, kostolov, palácov, domov a rôznych zákutí zvečnených na starých fotografiách a pohľadniciach, ale aj ich súčasný vzhľad zachytený podľa možností z rovnakého uhla pohľadu, z akého boli vyfotené kedysi,“ uviedla Antolíková.

Samozrejme, všetky knižnice Prešovského samosprávneho kraja majú pre svojich čitateľov pripravených množstvo dobrých kníh, časopisov a iných dokumentov.

V zriaďovateľskej pôsobnosti PSK je 8 knižníc, ktoré mali v roku 2018 na základe knižničných ukazovateľov 40 597 aktívnych používateľov (z toho 940 vo vtedajšej MsK Levoča), počet používateľov do 15 rokov predstavoval 14 780 čitateľov (234 v MsK Levoča). V knižniciach sa zorganizovalo 3710 podujatí (80 v MsK Levoča). Celkový počet návštevníkov knižníc bol 537 480 (11 293 v MsK Levoča).

Zdroj: PSK, Ivana Ondriová  

Naposledy zmenené štvrtok, 11 júl 2019 14:15
Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.