december 03, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto a informácie zdroj: filmovanocnahrade.sk Foto a informácie zdroj: filmovanocnahrade.sk

Aj tento rok sa na hrade Šariš uskutoční Filmová noc na hrade. Tento už ôsmy ročník bude v dňoch 19. do 21. júla 2019.

Filmová noc na hrade je filmový festival zameraný predovšetkým na krátky film. Počas dňa sa Šarišský hrad premieňa na oázu kultúry prostredníctvom sprievodného programu. Prebehne aj súťaž zo zaslaných filmov, ktoré budú súťažiť v rámci filmových sekcií Najlepší protagonista v dokumentárnom filme, Nehanbím sa za svoju tvorbu a chcem vyhrať sekciu Wurst de la wurst (“Najhorší film“) a Som mladý nádejný talent a chcem sa zviditeľniť.
Pozri video ročníka 2016.

Čo na to organizátori v tomto ročníku?

Ponúkneme kvalitný výber 10 filmových sekcií, zlepšíme technické zabezpečenie festivalu. Pre návštevníkov chceme priniesť viac inovácií, wifi zónu a nabíjačkáreň v chill out zóne.

V tomto ročníku umožníme divákom len tak si posedieť a nasať atmosféru v chill out zóne, ktorá bude centrom informácií a relaxu medzi premietaním jednotlivých filmov. Samozrejme, pre deti rozšírime program na detskom pódiu a pre rodičov pripravíme opatrovateľskú službu, aby si vedeli dopriať zážitok z niekoľkých krásnych filmov aj počas dňa len pre seba. Chýbať nebude veľa dobrých workshopov a prednášok z kultúrnej sféry.  

Okrem toho sa dá užiť bohatý program, či prítomnosť mnohých zaujímavých osobností Marek, Martin a Anton Šulíkovci, producent Rudolf Bierman, Laco Kraus a ďalší hostia.Organizátor festivalu Peter Vlkovič „Snažili sme sa poskytovať priestor mladým, novým a nádejným tvorcom. Rovnako vzdelávať a vychovávať mladú generáciu filmových obdivovateľov a nadšencov. Vynikajúca atmosféra na hradnom kopci, atraktívny program, stanovanie pod hviezdnou oblohou, osobnosti kultúrno-spoločenského života a v neposlednom rade tisíce návštevníkov sú jasnou motiváciou Filmovej noci na hrade. FNNH je svojou lokalizáciou na hrade Šariš jedinečným festivalom svojho druhu v strednej Európe.“

Filmová noc na hrade je novou tradíciou a stálou akciou na hrade Šariš a prináša tak kultúru aj do iných miest na Slovensku, nielen do hlavného mesta. 8. ročník Filmového festivalu na hrade sa nesie v téme GENERÁCIA. Program ponúka prepojenie a kompletný program pre seniorov, strednú generáciu i deti. Festival bude kvalitne podporený aj hudobne. Vystúpia: Freeborn Brothers (PL), Daniel Špiner a Martin Geišberg, Thierry and Friends, Ľudové mladistvá, The Sages, a mnoho ďalších.

Popri kultúre aj šport

Ak máte radi prírodu, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a vždy kvalitnú kultúru, tak to je niečo pre Vás. Na vrchol Šarišského hradu vedie spevnená, asfaltová cesta, ktorú je možné absolvovať peši, na bicykli ale aj s kočiarom. Celý hradný vrch je Národnou prírodnou rezerváciou. Cesta sa začína pri Verejnom parkovisku v obci Veľký Šariš. Ak sa vydáte peši, tak na hrad prídete pod ochranou stromov do 50 minút.

História

Udalosť, ktorá dnes nosí názov Filmová noc na hrade, vznikla v roku 2011 na hradnom vrchu Šarišského hradu ako pokus o filmové podujatie. Po úspešnom 1. ročníku s návštevnosťou asi 500 milovníkov kultúry sme pokračovali vo vízii festivalu so snahou získať a nadchnúť pre filmové umenie nielen slovenských divákov. Snažili sme sa poskytovať priestor mladým, novým a nádejným tvorcom. Rovnako vzdelávať a vychovávať mladú generáciu filmových obdivovateľov a nadšencov. Vynikajúca atmosféra na hradnom kopci, atraktívny program, stanovanie pod hviezdnou oblohou, osobnosti kultúrno-spoločenského života a v neposlednom rade tisíce návštevníkov sú jasnou motiváciou Filmovej noci na hrade. FNNH je svojou lokalizáciou na hrade Šariš jedinečným festivalom svojho druhu v strednej Európe.

 

Viac aj na: http://www.filmovanocnahrade.sk

Naposledy zmenené utorok, 11 jún 2019 10:24

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Divadelná kvapka krvi 2019 Divadelná kvapka krvi 2019

    14. júna 2019 sa v Divadle Jonáša Záborského v Prešove konal ďalší ročník Divadelnej kvapky krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž so spoločnosťou Kaufland.

  • TV7 prinesie 43 bodov naživo TV7 prinesie 43 bodov naživo

    5. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov sa uskutoční v stredu 19. júna 2019 so začiatkom o 9.00 hodine.

  • Jozef Zvolenský vymetal pavučinu Jozef Zvolenský vymetal pavučinu

    Predposledné kolo ročníka 2018/19 sa hralo druhý júnový týždeň.