august 08, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

14. júna 2019 sa v Divadle Jonáša Záborského v Prešove konal ďalší ročník Divadelnej kvapky krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž so spoločnosťou Kaufland.

I keď je v názve tohto odberu prívlastok divadelná, je určená aj pre širokú verejnosť. Hovorkyňa Kaufland Lucia Langová: "Našich zamestnancov sa snažíme inšpirovať tým, že dostanú deň voľna z práce a takisto aj tým, že dostanú lístky do divadla a balíčky. Dnes nám do Prešova prišlo až 42 zamestnancov z viacerých predajní. Cez Michalovce, Sabinov, Vranov, Košice a Prešov." Spôsob, ako nahradiť krv zatiaľ neexistuje. Jediná možnosť, ako pomôcť človeku, ktorý krv potrebuje, je prijať ju od darcu krvi. Vďaka jedinému odberu môžu lekári zachrániť až štyroch ľudí. „Sme radi, že aj my môžeme svojou troškou a kvapkou prispieť k tomuto projektu a spoločne tak pomôcť pri záchrane ľudských životov,“ pokračuje hovorkyňa.

Toto už bol 6. ročník, pričom na troch daroval krv herec DJZ Michal Novodomský: "Snažím sa to dodržiavať, pred dvoma rokmi, minulý rok, tento rok. Pritom chodím aj do Národnej transfúznej služby."

Národná transfúzna služba SR spolupracuje s organizátormi odberovou jednotkou. Podľa tejto organizácie sú letné mesiace každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. Aj prostredníctvom takýchto odberov chce na túto skutočnosť upriamiť pozornosť verejnosti, viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať o dôležitosti tohto život zachraňujúceho skutku. Na Slovensku je najbežnejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Darovaním krvi pomáhame pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Krv je však dôležitá aj v prípade novorodencov, ktorí trpia hemolytickou chorobou.

Aj riaditeľ DJZ Ján Hanzo vidí zmysel takejto akcie: " Je to myslím si že vynikajúca myšlienka a som veľmi rád, že sa to rozvinulo do takejto šírky, pretože keď to začínalo tak sme reflektovali na ponuku s tým, že sa podobná aktivita organizovala v Nitre a teraz už je to množstvo divadiel. Takže som veľmi rád, že aj my tou svojou malou kvapkou prispejeme k tomu, aby sme prispeli k dobrej veci." Spoločnosť Kaufland a Slovenský Červený kríž po tomto šiestom ročníku Divadelnej kvapky krvi vyjadrili spokojnosť. Ako na darovanie krvi do budúcnosti pre ďalších záujemcov nadviazala Beáta Jakubčová zastupujúca riaditeľka Územného spolku SČK v Prešove: "Darovať krv môže každý človek od 18 rokov. Mal by byť zdravý a mať aspoň 50 kíl."

Pri darcovstve sa dostávajú aj ocenenia. Pokračuje riaditeľka: "Oceňujeme v meste Prešov dva krát. Mali sme 6. mája a najbližšie ocenenie sa chystá 18. novembra 2019 v PKO Čierny orol."

Počet odberov k získaniu plakiet:

Bronozová Janského plaketa, ženy 10 odberov, muži 10 odberov
Strieborná Jasnkého plaketa, ženy 20 odberov, muži 20 odberov
Zlatá Janského plaketa, ženy 30 odberov, muži 40 odberov
Diamantová Janského plaketa, ženy 60 odberov, muži 80 odberov
Kňazovického medaila, ženy 80 odberov, muži 100 odberov

 

Spoločnosť Kaufland
Spoločnosť  Kaufland patrí k lídrom medzi obchodnými reťazcami a v súčasnosti prevádzkuje viac ako 1270 samoobslužných obchodných domov v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. Prvý obchodný dom otvoril Kaufland v roku 2000 v Poprade a doteraz otvoril na území Slovenska spolu 67 prevádzok. Obchodné domy  Kaufland ponúkajú rôznorodý sortiment a atraktívne privátne značky. To, že Kaufland patrí medzi top značky na slovenskom trhu dokazujú aj ocenenia Najzamestnávateľ roka v kategórii obchod a služby (2016), Slovak Superbrands Award (2015, 2016, 2017, 2018), Najdôveryhodnejšia privátna značka (2016, 2017, 2018), Najdôveryhodnejší predajca potravín (2018), Zodpovedný predajca (2016), Top Employer Slovensko 2019 a Najzamestnávateľ 2018 v kategórii Obchod a služby. Spoločnosť Kaufland je generálnym partnerom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a PRO-HOKEJ a.s. V rámci spoločenskej zodpovednosti je okrem iných aj dlhoročným partnerom Slovenského Červeného kríža. Dôležitým faktorom je aj ochrana životného prostredia a rôzne ekologické projekty, ktoré firma realizuje.

Viac informácií na: www.kaufland.sk.

 

 

Naposledy zmenené pondelok, 17 jún 2019 22:57

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo