december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Zdroj: Objavovanie Prešova Zdroj: Objavovanie Prešova

Počas júnového Objavovania Prešova si pripomenú udalosti, ktoré sa v meste Prešov odohrali pred 100 rokmi a z dejín ich poznáme ako vyhlásenie Slovenskej republiky rád.

V minulom režime boli tieto udalosti a ich význam zveličované a preceňované, za posledných 30 rokov zase zabúdané a hodnotené ako epizódne. Čo sa teda počas troch týždňov v Prešove odohralo a aký to malo význam. Na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpoveď s autorkou výstavy Slovenská republika rád PhDr. Vierou Kačmarikovou. Prehliadka výstavy  v Krajskom múzeu v Prešove bude súčasťou júnového Objavka.

Téma: SLOVENSKÁ REPUBLIKA RÁD – mýty a fakty
16. júna 2019 o 14:00 pred MIC v Prešove na Hlavnej 67.

 

Slovenská republika rád (SRR) (šariština: Slovenska Radova Republika, maďarsky: Szlovák Tanácsköztársaság) bol dočasným štátnym útvarom existujúci od 16. júna do 7. júla 1919 na väčšej časti územia východného a južného Slovenska. Názov vychádza zo slova Rada (kolektívny orgán rozhodovania), ktoré zodpovedá ruskému Soviet, a preto bola nazývaná aj Slovenská sovietska republika. Jednalo sa o socialistický štát s diktatúrou proletariátu, úplne závislý od Maďarskej republiky rád..

SRR bola vytvorená pod vplyvom Maďarskej republiky rád v dobe prechodnej vlny komunistických protestov a revolúcií po Októbrovej revolúcii v Rusku roku 1917 a prvej svetovej vojne. Bola závislá od Budapešti a v pozadí jej vytvorenia boli snahy o obnovenie veľkého Uhorska, ktoré zaniklo krátko predtým koncom roka 1918.

Naposledy zmenené štvrtok, 06 jún 2019 07:31