december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V Átriu dve výstavy koncom roka

V. Salón umeleckej fotografie a XII. Vianočný výtvarný salón v Galérii Átrium.

V. Salón umeleckej fotografie a XII. Vianočný výtvarný salón v Galérii Átrium.

V poradí na V. Salóne umeleckej fotografie predstavili svoju najnovšiu tvorbu 40 autori. Výstava ponúkla široké spektrum námetov od portrétu, cez krajinu, architektúru, šport či počítačovo upravené fotografie. Salón umeleckej fotografie sa v Galérii Átrium udomácnil od roku 2014 a odvtedy tu má svoje stále miesto v jesennom termíne, tesne pred Vianočným výtvarným salónom. 
Ako sa vyjadril kurátor výstavy Ladislav Cuper, každý z autorov dostal priestor „na jeden klinec“, čo znamená, že má vystavenú jednu veľkú alebo 2 – 3 menšie fotografie. Výber nebol ničím obmedzený, fotograf mohol poslať akúkoľvek záber  zo svojej tvorby. Celkom prehliadka ponúka viac ako 70 farebných aj čierno-bielych fotografií. Cuper konštatoval, že záujem vystavovať v Átriu rastie, čo im umožňuje zvyšovať nároky na kvalitu.
Medzi vystavujúcimi sú aj nové mená , ako František Eštočin, Marián Mihalčin či Eva Burgrová. Ale gro výstavy tvoria fotografie, ktoré pochádzajú z dielne známych prešovských autorov, ktorí v Galérii Átrium už vystavovali. Zo Stropkova sa presadili traja fotografi (Michal Bujdoš, Vladimír Ivanko, Anton Hričan), z Bardejova sa zapojil Marián Marhulík. Priestor dostala aj Prešovčanka Janka Mudráková, ktorá pôsobí  v New Yorku.
Veľkú skupinu prešovských fotografov zastrešuje fotoklub PAF – Prešovskí amatérski fotografi  5,6 Prešov, ktorý vznikol v roku 2014. Na výstave sa prezentujú aj ďalší fotografi z Prešova, ktorí sú registrovaní v iných kluboch alebo tvoria samostatne.

Foto: Slávnostné otvorenie V. Salónu umeleckej fotografie sprava Andrej Balenčin majiteľ Galérie Átrium, Ladislav Cuper kurátor výstavy, Erich Reichel fotograf

Na XII. Vianočnom výtvarnom salóne vystavovalo viac ako 50 umelcov. Priestor na ňom dostali výtvarníci, sochári aj fotografi. Vystavujú tu hlavne domáci umelci od Trebišova až po Bratislavu ale aj hostia zo zahraničia. Téma bola voľná.
Kurátor výstavy Peter Popelka povedal, že aktuálny Vianočný salón je zavŕšením bohatej tohtoročnej výstavnej činnosti. „Profesionálna práca galérie tak svojou poslednou výstavou na konci roka prezentuje svoju autoritu medzi výtvarníkmi a návštevníkmi, ktorá rastie nielen v Prešove a na Slovensku ale aj v zahraničí. A to nielen počtom vystavujúcich autorov ale aj ich kvalitou.“ Podľa jeho slov Galéria Átrium si tak plní svoj cieľavedomý program odprezentovať umelcov z celej republiky ale aj okolitých štátov v čo najväčšom počte, ale samozrejme aj v čo najväčšej kvalite. Sú tu vystavené diela 47 slovenských autorov od Košíc cez Prešov a  Liptov až po  Bratislavu. Zo zahraničia je deväť  autorov - konkrétne z Poľska /2/, Rakúska, Česka, Holandska  a Ukrajiny /4/. Tieto čísla sú potvrdením dobrého programu galérie smerom k zahraničiu.“ Popelka zdôraznil, že pôvodný názor Vianočný salón sa rozšíril o nové slovo – medzinárodný.


Kurátor ďalej uviedol, že „bohatá celoročná výstavná činnosť Galérie Átrium sa na Vianočnom salóne zúročila a predstavuje prešovskej verejnosti 63 umeleckých diel. Maliarska tvorba je rôznorodá nielen tematicky ale aj technickým spracovaním. Autori použili maľbu akrylom, olejom, tiež kombinované techniky, tvorili na plátne aj na kartóne. Sochárske diela sú figurálne aj abstraktné, zhotovené z kovu a dreva.“ Ďalej doplnil, že zobrazujú svetské aj sakrálne objekty. Autori vystavených fotografií prezentujú svoju umeleckú aj dokumentárnu tvorbu.

XII. Vianočný salón s doplnkom medzinárodný je v Galérii Átrium výstavou roka.  „Je to dôstojný dar prešovskej verejnosti a dôkaz toho, že táto galéria je neoddeliteľnou súčasťou kultúry mesta. Svoje miesto a svoju autoritu má dnes nielen v Prešove ale na celom Slovensku a úspešne si ju buduje v širokom zahraničí,“ povedal Popelka.

 Zdroj: Kvetoslava Mudríková

Naposledy zmenené štvrtok, 19 december 2019 22:17

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Ústredným mottom sú čakanky Ústredným mottom sú čakanky

    Daniel Brogyányi ponúka svojou výstavou Waiting (Čakanie) návštevníkom Galérie Átrium veľa nečakaných zážitkov.

  • ŽENA KOLÁŽ ASAMB(a)LÁŽ ŽENA KOLÁŽ ASAMB(a)LÁŽ

    Dušan Baláž sa návštevníkom Galérie Átrium naposledy predstavil svojou samostatnou výstavou v septembri 2015, vtedy ju nazval Do pOdstaty ženy.