marec 01, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

14. septembra 2019 sa v Starom Smokovci uskutočnil symbolický pochod, ktorého sa zúčastnili stovky Goralov zo štyroch krajín, 7 regiónov a viac ako 30 goralských obcí.

Vo Vysokých Tatrách sa 4. ročníka zúčastnili nielen Gorali zo všetkých regiónov Slovenska, ale aj Gorali z Česka, Ukrajiny a Poľska. Nechýbali ani priaznivci goralskej kultúry a návštevníci našich najvyšších hôr. Podujatie organizovala nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n.o. z obce Hniezdne. Prostredníctvom tohto podujatia sa jej podarilo  spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska a zahraničia. Akcia sa konala pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša.


V ranných hodinách sa účastníci vydali na symbolický pochod k Szilágyiho pavilónu – prvému turistickému objektu na Hrebienku. Za spevu, ktorý sa niesol tatranskou prírodou sa Gorali aj negorali zišli pod Szilágyiho pavilónom a spoločne sledovali pasovanie až dvoch negoralov, historika Adama Buchtu a župana prešovského samosprávneho kraja Majerského. Za sprievodu goralských kapiel  všetci spoločne zanôtili goralskú hymnu „Góralu czy ci nie žal“. O dobré jedlo sa postarali šikovní kuchári z goralských obcí – Oravské Veselé, Novoť, Nižné a Vyšné Ružbachy, Lacková, Forbasy, Kolačkov, Čierne Tatranská Javorina, Bystřice, Podegrodzie a ukrajinskej Kamianice, ktorí pripravovali tradičné špeciality ako polievku z čierneho hrachu, kvasnicu, polesníky, bryndzovú polievku, syrové korbáčiky a iné dobroty.  


Svoju zručnosť predviedli  aj ľudoví remeselníci  – Zbigniew Mokwa (fujarová dielňa), Róbert Hozák (drotárstvo), Ľubomír Vierik (rezbárstvo), Florián Šavrtka (košikárstvo, výroba fujár), Ján Czepiec (tradičné rezbárstvo), Stanislav Baselides (ručná výroba ozdobných palíc), Alojz Šesták (tradičné Klokočovské trubičky), Ján a Emília Valčuhoví (výroba košíkov), Margita Šupolová (keramika a tradičné perníky), Peter Matava (rezbárstvo), Združenie včelárov, Karel Kuffa (výrobky z kože), Weronika Lacek (výšivky), Lujca Dusek-Francuz (šitie krojov) a Kamianica.
Po návrate z výstupu späť do Starého Smokovca sa začal kultúrny program. Na pódiu sa stretli folklórne skupiny – FS Račan (Oščadnica), FS Javorina (Kolačkov), FS Maguranka (Spišská Stará Ves), Zespól piesni i tanca „Wierchy“ im. Józefa Szczotki z Milówi (Milówka), FSk Ozvena (Čierne), Zamiškovci (Kolačkov), Kolačkovci (Kolačkov), FSk Lúžňan (Liptovská Lužná), FS Mútňanka (Mútne), FSk Brodecovci (Novoť), Rabčičanka (Rabčice), DFS Kelčovan a Mládežnícky súbor Kelčovan (Čadca), Kapela „Muzyka Karpat“ rodziny Boguckich (Podegrodzie), DFS Zaoložoček (Jablunkov) a Kamianica (Ukrajina), ktoré svojou hudbou a tancom prispeli k skvelej nálade.
Organizátori nezabudli ani na najmenších.  Pre nich bolo pripravené predstavenie hercov z divadla RAMAGU s hudobno – dramatickým pásmom Goralské rozprávky.
Počasie nakoniec nesklamalo a v slnkom zaliatej tatranskej prírode navštívilo podujatie množstvo domácich aj zahraničných návštevníkov.

Organizátori sa už teraz tešia na stretnutie o rok  „Goralu, wracaj do hal - Goral na Gory 2020“.

Zdroj: Obnova kultúrnych tradícií, n.o.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.