jún 30, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: archív TV7 Foto: archív TV7

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš spoločne s Múzeom Solivar má snahu postupne prebudiť a oživiť areál Solivaru, ktorý je unikátnym svojho druhu na Slovensku.

Podujatie „Deň soli“, ktoré sa uskutoční v areáli Solivaru 7. septembra 2019.
Deň soli 2018 bol prvým ročníkom kultúrneho podujatia, počas ktorého si organizátori pripomenuli historickú udalosť návštevy cisára Františka II. Habsburského, ktorý v roku 1800 uviedol do prevádzky Varňu František a zahájil tak výrobu soli varením zo soľanky. Návštevnosť podujatia bola vyše 1500 návštevníkov.
Druhý ročník podujatia bude opäť bohatý na pestrý program pre rodiny s deťmi i jednotlivcov rôzneho veku. Pripravené budú ukážky varenia soli, tvorivé dielne pre deti, historické vozidlá, ochutnávka dobových jedál, stánky s remeslami či prezentácia novej pamätnej mince - Soľnobanského toliara, ktorú si zberatelia budú môcť počas podujatia aj zakúpiť. Táto pamätná minca bola vydaná pri príležitosti 220. výročia od udelenia listiny cisárom Františkom II. Habsburským, ktorou zriadil osadu tvorenú pracovníkmi Soľnej Bane žijúcich v jej okolí s vlastným štatútom. Unikátna minca má priemer 40 mm a bola vyrobená v dvoch limitovaných edíciách (rýdze striebro a zliatina ZAMAC). Predná strana toliara zobrazuje budovu Sklad soli, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Zadná strana toliara zobrazuje dvojhlavého orla s kráľovskou korunou, ktorý v jednej ruke drží meč a v druhej kráľovské žezlo. Takýto motív sa používal na grajciaroch v rokoch 1792 – 1835.


Nepochybne najlákavejšou časťou programu bude Živé múzeum, ktoré pripravuje Lukáš Maťufka so svojim divadlom Portál. V objekte Gápľa vďaka nim ožije história zaplavenej bane.
Novinkou múzea je aj nová a prehľadná webová stránka www.muzeumsolivar.sk, na ktorej nájdu návštevníci všetky dôležité informácie nielen o histórii múzea Solivar, ale aj o otváracích hodinách a pripravovaných podujatiach. Aktuálne informácie nájdu záujemcovia aj na novom profile na sociálnej sieti facebook.com/muzeumsolivarpresov
Sklad soli slúžil po stáročia na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je reprezentatívny multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor určený pre výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity.
Viac informácií na stránke: https://www.densoli.sk
Podujatie vzniklo s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

PROGRAM
11:00: Začiatok podujatia
11:10: Solivarské poklady - divadelné predstavenie pre deti
12:00: Hudobné vystúpenie ZUŠ Mikuláša Moyzesa
13:00: Folklórny súbor Solivarčan
14:00: Orchester z poľského mesta Bochnia
15:00: Slávnostné otvorenie a prezentácia novej pamätnej mince - Soľnobanského toliara
14:00 - 17:00: Živé múzeum: v objekte Gápľa ožije história zaplavenej bane formou živého divadla
15:30: Rozprávkový hrniec - divadelné predstavenie pre deti
16:30: Šarišanci
17:30: Losovanie tomboly

 

Zdroj: OOCR Región Šariš

Naposledy zmenené pondelok, 19 august 2019 15:15
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo