december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Pivovar Šariš zmodernizoval kotolňu za 1,2 milióna eur

Pivovar Šariš zrealizoval tento rok ďalšiu dôležitú investíciu, keď do modernizácie kotolne investoval 1,2 milióna eur.

Kľúčovou novinkou je pritom plynový kotol, ktorý je výnimočný z pohľadu udržateľnej výroby. Do budúcnosti je pripravený spaľovať vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie a pivovaru tiež pomôže znížiť emisie a spotrebu zemného plynu.

 Rekonštrukcia kotolne je po modernizácii sladovne ďalším významným míľnikom Pivovaru Šariš na poli udržateľnosti. Je cielená nielen na zlepšovanie procesov vo výrobe, ale najmä na úsporu energie a nižší ekologický dopad na životné prostredie. Zníženie energetickej náročnosti o 2 MJ na hektoliter stočeného piva bude pri aktuálnych výrobných kapacitách pivovaru predstavovať celkovú úsporu viac ako 70 000 m3 zemného plynu ročne, čo je približne ročná spotreba plynu u 100 rodinných domov. Nová technológia je navyše šetrnejšia aj k životnému prostrediu, čo zabezpečí zníženie emisií. „Pri výmene technológie je pre nás vždy jedným z kľúčových parametrov energetická náročnosť, preto dávame dôraz nielen na maximálnu efektivitu, ale aj úspornosť. Inštalácia nového plynového kotla, vrátane napájacej nádoby, a celková modernizácia kotolne v hodnote viac ako 1,2 milióna eur, je pre nás významným krokom v oblasti automatizácie a úspory energií, ale aj dekarbonizácie,“ hovorí Grzegorz Komora, manažér závodu Pivovar Šariš.

V súčasnej dobe poznačenej energetickou krízou je nový kotol jedinečný svojou účinnosťou, efektívnou výrobou pary a tým, že pivovar je vďaka nemu pripravený spaľovať zmes vodíka a zemného plynu. Samotné kotlové teleso je v prípade výmeny horáka pripravené spaľovať aj čistý vodík. Vo Veľkom Šariši sú tak už len na krok od prechodu k alternatívnym zdrojom energie. „V rámci modernizácie vyberáme nové a vhodné technológie, do ktorých systematicky investujeme. Približujeme sa tak k nášmu cieľu úplne prejsť do roku 2030 na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, a byť tak čo najviac energeticky sebestační,“ objasňuje Grzegorz Komora.

 Realizácia prerábky kotolne trvala od prvotných štúdií cez projektové plánovanie až po samotnú inštaláciu kotlového zariadenia tri roky. Zamestnancom nové technológie a automatizácia pomôžu bez negatívnych dopadov na počet pracovných miest. „Mnohé úkony, ktoré predtým operátori plynovej kotolne vykonávali manuálne, budú po novom zautomatizované a kontrolu týchto procesov bude možné realizovať z pohodlia centrálneho velína,“ uzatvára Grzegorz Komora.

 Pivovar Šariš vďaka rozsiahlym investíciám v uplynulom období maximálne zefektívnil spotrebu energií a zároveň sa zameriava na postupné nahradzovanie využívaných zdrojov energie za ekologicky prijateľnejšie. Objem spotrebovanej tepelnej a elektrickej energie sa mu podarilo minimalizovať o takmer 55 %. Udržateľne sa správa aj pri nákupe surovín, plánovaní a doprave či pri premýšľaní o obaloch a odpadoch. Za posledných 10 rokov tiež znížil spotrebu vody a zo 4,21 hl sa v roku 2022 dostal na priemerných 2,73 hl na 1 hl piva. Znižuje aj množstvo vyprodukovaného plastu, zvyšuje podiel recyklátu pri všetkých obaloch a snaží sa o ich maximálnu cirkularitu.

 

NOVÝ KOTOL A MODERNIZOVANÁ KOTOLŇA V PIVOVARE ŠARIŠ – ZAUJÍMAVOSTI

 

  • kotol váži 28 ton, po naplnení vodou má hmotnosť 50 ton a vytvára paru s teplotou 165 °C
  • para je využívaná najmä na varni pri varných procesoch ako rmutovanie alebo chmeľovar, ďalej sa využíva na stáčiarni a ostatných oddeleniach, kde je potrebný ohrev vody či iných médií
  • nový kotol zabezpečí zníženie energetickej náročnosti o 2 MJ na hektoliter piva
  • celková ročná úspora zemného plynu s novým kotlom bude predstavovať viac ako 70 000 m3 – to je ročná spotreba približne 100 rodinných domov
  • kotol je v prevádzke nonstop, okrem legislatívou stanovených prehliadok
  • pri výmene kotla bolo nutné použiť autožeriav s nosnosťou 500 ton, ktorý ho vyniesol do výšky 12 metrov, kde je situovaná kotolňa
  • kotol je bezobslužný, jeho prevádzku dozoruje operátor energetiky