jún 15, 2021

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: Móda po Covide, vernisáž v Šarišskej galérii v Prešove Foto: Móda po Covide, vernisáž v Šarišskej galérii v Prešove Autor: Radomír Kreheľ

Dlhodobý projekt Plató Creative Clash skúma hranice medzi „oficiálnou“ módou a jej opakom.

Sleduje jasné rozlíšenie medzi tým, čo je „anti-móda“ a čo jednoducho „móda“. Ide o slobodnú platformu zacielenú na návrhárstvo otvorené novátorským konceptom s umeleckými presahmi do nových médií. Zámerom je podchytiť a vyhľadávať talenty, ako aj predstaviť projekty významných konceptuálnych umelcov pohrávajúcich sa s témou (anti)módy.


Plató Creative Clash buduje portfólio a napomáha orientácii v kontexte súčasného návrhárstva, ktoré zažilo rozličné hybridizácie medzi umením a módou, štýlom a dizajnom, hlavným prúdom a avantgardou, rýchlou módou a pomalou módou.
Námetom súčasnej výstavy je úvaha o budúcnosti módy a nutnosti prehodnotenia jej vývinu v rámci výrobných postupov, komunikácie, dopadu na životné prostredie a život človeka. Pandémia urýchlila všetko aj v odevnom priemysle, ktorý je druhým najrozpínavejším odvetvím na svete. Päť inštalácií a videofilm čerstvej absolventky filmovej réžie Akadémie Umení v Banskej Bystrici Sone Vojtekovej ponúkajú päť prístupov generácie Zero k novému vymedzeniu daného stavu:

NOÉMI BRÁZ, Maďarsko – UTKANÉ Z ODPADU
Ide o výsledok experimentálneho workshopu, ktorý vlani v košickej Akadémii Rovás viedla návrhárka z Budapešti s budúcimi tvorcami a študentmi gymnázií na tému reinterpretácie remeselnej techniky ručného tkania a vypletania zo zvyškového textilu.

VISION&MISSION/ Predstava a poslanie
Portfólio prác letného Fashion campu Večernej školy módy Noémi Bráz. Téma: Materiálová manipulácia, zameraná na hľadanie možností cirkulácie a narátenia plastu do obehu v novej vizualite.

KATEŘINA RYDLOVÁ, Česká republika – MOODY BODY
Produktová a priemyselná výtvarníčka so zameraním na design help a design medical vytvorila prototyp funkčnej bielizne, ktorá uľaví ženám od bolesti.

VIKTOR KOVÁČ, Slovensko – ANONYM
Multimediálny zážitok. Autor skúma fenomén masky ako šperku a jej historické súvislosti. Pracuje s tradíciou textilnej výšivky vo vzťahu k digitalizácii tváre prostredníctvom technológie rozšírenej reality – Face Filtre na Instagrame. Krížikovú výšivku na plátne prirovnáva k pixelom na obrazovke.

MARTINA ĎURIKOVIČOVÁ, Bratislava-Londýn-Paríž FEASTY CRYSTAL MORNINGS/HODOKVASOVO KRYŠTÁLOVÉ RÁNA
Študentka návrhárstva ženskej módy na University of the Arts London – Central St. Martins a v súčasnosti kreatívna a vývojová návrhárka textilného štúdia módneho domu Chanel v Paríži sa vydáva cestou materiálových inovácií. Sústreďuje sa na bioplasty a ich spojenie s výšivkou a kryštálmi.

TRVALO UDRŽIAVANÁ PANDÉMIA V ODEVNÍCTVE je nostalgickou rekapituláciou rozvoja a zániku textilného priemyslu na východnom Slovensku.

FEASTY CRYSTAL MORNINGS
HODOKVASOVO KRYŠTÁLOVÉ RÁNA
Martina Ďurikovičová /Bratislava – Londýn – Paríž/

Študentka módneho návrhárstva na University of the Arts London – Central St. Martins, v súčasnosti pôsobí ako kreatívna a vývojová návrhárka textilného štúdia módneho domu Chanel v Paríži. Nedávno navrhla v rámci projektu pre Louis Vuitton kabelku z bioplastov, spolupracovala na prehliadke Dioru v londýnskom Victoria and Albert Museum, vyhrala súťaž Nike ohľadom vegánskej kože a zúčastnila sa výstavy pre Kodanský módny summit. V tvorbe sa vydáva cestou materiálových inovácií a experimentovania s tvarom odevu. Námetom jej posledných kolekcií sú bioplasty a ich spojenie s 3D výšivkou a kryštálmi.
Trvalá udržateľnosť sa stáva nevyhnutnosťou. Módny priemysel je v produkcii škodlivín druhý na svete. Cestou budúcnosti sú technologické inovácie, umožňujúce lepšie hospodáriť so surovinami, alebo recyklovať či vytvárať úplne nové materiály. Vďaka novým technológiám a postupom vznikajú funkčné materiály aj na prírodnom základe. Niektoré druhy bioplastov a rôzne hybridné živé materiály fungujú už nielen v rovine pokusov. Jestvujú materiály, nadobúdajúce svoj vzhľad vďaka mikroorganizmom so schopnosťou pigmentácie. V dizajne sa už bežne využíva koža z húb alebo anananásových šupiek. Tvorba 3D štruktúr a polyhybridných povrchov priťahuje aj Martinu Ďurikovičovú. Inštalácia HODOKVASOVO KRYŠTÁLOVÉ RÁNA pozýva na hostinu. Na hostinu v zmysle, že čo dnes môžeme zjesť, to si azda raz aj oblečieme.

Názov výstavy: Móda po Covide - Plató Creative Clash
Miesto: Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 51
Trvanie: 3.6.2021 - 12.9.2021
Kurátor: Slava Hriadelová

Zdroj: ts

 

Naposledy zmenené sobota, 05 jún 2021 11:28

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Dielo mesiaca jún Dielo mesiaca jún

    Šarišská galéria v Prešove predstavila dielo mesiaca jún 2021

  • Galéria otvorená Galéria otvorená

    Šarišská galéria pozýva znovu do svojich priestorov

  • Zlatý súdok 2021 Zlatý súdok 2021

    Výstava predstavuje výber najlepších prác 27. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo

Spravodajstvo

správy z mesta Prešov a okolia


Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo