máj 21, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Zdroj: http://festivalacko.sk/archiv/ozveny Zdroj: http://festivalacko.sk/archiv/ozveny

Putovná prehliadka Ozveny Áčka prináša opäť po roku do Prešova blok krátkych filmov, reprezentujúci aktuálnu študentskú tvorbu na Slovensku.

Premietanie spojené s úvodom a diskusiou s tvorcami sa uskutoční 06.05.2019 v priestoroch Wave – centrum nezávislej kultúry so začiatkom o 18:00. Diváci tak budú mať možnosť vidieť filmy, ktoré súťažili na rôznych svetových filmových festivaloch. 

Projekt vznikol minulý rok ako reakcia na dovtedajšiu absenciu akejkoľvek distribúcie študentských filmov. Prehliadka nadväzuje na filmový festival študentských filmov Áčko, ktorú každoročne organizujú a usporadúvajú študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Minuloročné Ozveny Áčka 2017 úspešne rozdistribuovali šesticu študentských filmov do šiestich krajských miest Slovenska. Na základe veľkého záujmu o premietanie študentských filmov, sa Ozveny Áčka 2017 premietali aj na miestach či podujatiach, ktoré prvotne neboli vôbec plánované. Študentská filmová tvorba sa premietla na PAFF (Pezinský Alternatívny Filmový Festival), na prvom ročníku festivalu Vinohradský film v Brne, na umeleckom festivale Art in Park v Trenčianskych Tepliciach a minuloročné filmové putovanie ukončilo svoju cestu v Trenčíne na obľúbenom festivale Pohoda.

            V druhom ročníku Ozvien Áčka 2018 sa opäť zameriavame na tvorcov aktuálnej študentskej filmovej tvorby za uplynulý rok.

Jedným z najúspešnejších filmov tohtoročnej putovnej šestice je Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch v réžii Michala Ďuriša. Talentovaný režisér zachytáva rodinu, v ktorej sa všetci poznajú tak dlho, že je len ťažko oddeliť lásku a ponorkovú chorobu. Film bol premietnutý na festivale Karlove Vary v sekcii První podání, ktorá sa zameriava na výnimočných mladých režisérov z celej Európy. Na mníchovskom festivale študentských filmov vyhral cenu za najlepší scenár a ďalej sa premietal na festivaloch v Slovinsku, Taliansku, Luxembursku a Nemecku.

 

https://vimeo.com/273908820

 

            Ďalším veľmi úspešným filmom je nenaratívny animovaný film Poetika Anima od Kristíny Saganovej. Film vznikol na motív rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou denníkových zápiskov režisérky. Táto snímka plná symbolov a obrazových metafor pochodila už niekoľko európskych festivalov. Na rumunskom festivale CineMAiubit Film Festival získala cenu za najlepší animovaný film. Poetika Anima sa ďalej premietala na poľskom filmovom festivale vo Varšave, v gréckych Aténach, v Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku.

 

https://vimeo.com/281244040

 

Film Výlet od Daniela Riháka je ďalším úspešným filmom zo šestice kraťasov. Tento psychologický triler podľa rovnomennej poviedky Jozefa Kariku vyhral dve ceny už na domácej pôde. Režisér si z festivalu Áčko odniesol rovno dve ocenenia to za najlepšiu réžiu a zvuk. Výlet sa taktiež premietal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v sekcii študentských filmov.

 

http://www.danielrihak.com/#video303595557

 

 

Štvrtým filmomz našej putovnej šestice je Planéta Gelnica od Pauly Reiselovej, ktorá sa premietala na multižánrovom festivale Gelnické iluminácie. Šesticu kraťasov dopĺňajú filmy Paradoxy zverokruhu od Mikuláša Krišpína IždinskéhoBabie leto dokumenaristky Kataríny Jonisovej.

            Ozveny Áčka 2018 majú ambíciu pokračovaťv minuloročnej tradícii, a predovšetkým poukázať na dôležitosť distribúcie kvalitných študentských filmov,ktorých tvorcovia budú tvoriť ďalšiu generáciu úspešných slovenských filmárov.

 

Viac informácií nájdete na stránkach:

http://festivalacko.sk/archiv/ozveny

https://www.facebook.com/ackofestival

 

Autor: Kristína Gajdariková

Naposledy zmenené pondelok, 29 apríl 2019 14:05
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo