Vytlačiť túto stránku

Galaprogram NEŽNÁ 30

30. výročie Nežnej revolúcie v podaní mladých študentov a umelcov z celého kraja.

Kľúčový dátum revolučných dní  - 17. november 1989 - oslávi Prešovský samosprávny kraj galaprogramom NEŽNÁ 30. Stane sa tak v Divadle Jonáša Záborského v Prešove vo štvrtok 14. novembra. Oslavu slobody, pravdy, demokracie  prinesie na veľkú scénu vyše stovka účinkujúcich - študentov, pedagógov aj umelcov z celého Prešovského kraja. Pre mnohých Slovákov je 17. november 1989 jedným z najdôležitejších dátumov našej histórie. Znamenal začiatok konca totality na Slovensku a jeho prevrat v demokratickú spoločnosť. Nežnú revolúcia ako zosobnenie pádu komunistického režimu nám dodnes pripomínajú špecifické miesta, heslá, výroky, sľuby a piesne. Sú to však aj ľudia, ktorí prejavili odvahu bojovať za slobodu, v ktorej v súčasnosti žijeme.
Osudy týchto ľudí a okamihy zo 17. novembra znovu ožijú práve prostredníctvom galaprogramu NEŽNÁ 30. V podaní vyše stovky talentovaných mladých študentov a umelcov  z Popradu, Sniny, Vranova nad Topľou, Medzilaboriec, Kežmarku, Levoče, Starej Ľubovne, Stropkova, Lipian, Humenného, Svidníka, Svitu i Spišskej Belej zaznejú silné slová a dodnes šírené mottá či rebelantské odkazy. Nebudú chýbať tiež známe piesne Karla Kryla, Roba Grigorova, Marty Kubišovej, Jara Filipa a skupiny Tublatanka. Ich originálne audiovizuálne spracovanie pod režisérskou taktovkou Tatiany Husárovej zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade sľubuje silný emotívny zážitok. Vyburcuje, vyvolá zimomriavky, no najmä poukáže na to, že sloboda a ľudské práva sú najväčšími hodnotami našej spoločnosti.

Program venovaný kľúčovej udalosti našej novodobej histórie si na dopoludňajšej predpremiére v Divadle Jonáša Záborského v Prešove budú môcť pozrieť študenti stredných škôl z Prešovského kraja. Večerné predstavenie so začiatkom o 18.00 hodine je venované pozvaným hosťom a verejnosti.

Zdroj: PSK

Najnovšie od Televízia TV7

Súvisiace položky (podľa značky)