apríl 22, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Tajomstvá uchované v kronikách

Foto: Tripolitana Foto: Tripolitana

V Rákociho paláci odkryjú tajomstvá uchované v kronikách.

Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom novú výstavu pod názvom Tajomstvá uchované v kronikách. Nadšenci histórie tu môžu objaviť vzácne exempláre, ktoré patria medzi dôležité písomné pramene našej histórie. Výstava je súčasťou osláv 720. výročia udelenia mestských výsad a jej slávnostné otvorenie je zároveň spojené s prezentáciou novej publikácie. Návštevníci múzea sa môžu oboznámiť s niekoľkými typmi kroník, ktoré možno rozdeliť tematicky na mestské, obecné, školské, podnikové a spolkové kroniky. Na otvorení výstavy  spolupracovali Krajské múzeum v Prešove, Prešovským samosprávny kraj, Štátny archív
v Prešove, Regionálne vzdelávacie centrum Prešov a mesto Prešov.

„Táto zaujímavá výstava, na ktorej sú prezentované archívne pramene z viacerých pracovísk Štátneho archívu v Prešove je súčasťou okrúhlych osláv udelenia mestských výsad Prešovu, ktoré si pripomíname práve v tomto roku“ prezradila riaditeľka Štátneho archívu v Prešove Ľubica Kováčová. Podľa Aleny Mišíkovej zo Štátneho archívu v Prešove bol určujúcim kritériom pri výbere kroník najmä ich obsah a zaujímavé vizuálne prevedenie. Obsah každej pamätnej knihy alebo kroniky však v mnohom závisel od voľby jej pisateľa. „S ohľadom na vzácnosť a vek najstarších stredovekých kroník, tieto bohužiaľ nie sú vystavované. Ľudia však majú možnosť oboznámiť sa s nimi prostredníctvom rôznych ukážok,“ vysvetľuje Alena Mišíková,  odborná pracovníčka Štátneho archívu v Prešove. Ako ďalej uviedla, jednou z najstarších kroník na výstave je Kronika levočského richtára Gašpara Haina z rokov 1632 – 1687. Ide o unikátny prameň k poznaniu dejín Levoče, ale aj celého Slovenska v 17. storočí, ktorú napísal vtedajší Levočský richtár, košický rodák Gašpar Hain. „Kroniky sú nielen jedinečným a častokrát veľmi zaujímavým dokladom doby, v ktorej vznikli, ale aj hodnotným historickým prameňom, ktorý je pre nás historikov neoceniteľným zdrojom poznatkov a informácií, a to nielen o dejinách miest a obcí“ dodáva Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením. Vystavené kroniky patria podľa jeho slov medzi dôležité písomné pramene. Uložené sú v Štátnom archíve v Prešove a v jeho pracoviskách ako súčasť kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.

Slávnostné podujatie sa uskutoční 30. októbra 2019 o 15.30 h. v Rákociho paláci v Prešove. Výstava potrvá do konca roka 2019.

Naposledy zmenené utorok, 29 október 2019 12:20

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.