apríl 22, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto zdroj: TRIPOLITANA -  KRAJSKÉ MÚZEUM V PREŠOVE Foto zdroj: TRIPOLITANA - KRAJSKÉ MÚZEUM V PREŠOVE

Návštevníci archeoparku v Hanušovciach nad Topľou zažijú pravekú módnu prehliadku.

V piatok 25. októbra otvorí Archeopark Živá archeológia svoje brány pre širokú verejnosť poslednýkrát v tomto roku. V rámci podujatia Zatváranie brány 2019 pripravilo Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou záverečný archeofestival tejto sezóny. Návštevníci sa tak môžu preniesť do najvzdialenejšej minulosti ľudských dejín a pripravené je aj prekvapenie - praveká módna prehliadka.

Témou záverečného archeofestivalu bude "Prežitie v praveku". Podľa archeologičky Ivany Lešičkovej to však ľudia zo staršej doby kamennej nemali jednoduché. "Zameriame sa na najstaršie obdobie ľudských dejín - dobu kamennú. Lovci a zberači z paleolitu to mali v živote veľmi ťažké-  neustále presuny za zverou, budovanie stále nových obydlí, neistá budúcnosť," hovorí Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou. Ako ďalej vysvetľuje, veľký posun nastal v mladšej dobe kamennej. Ukázali sa tu totiž prví roľníci, ktorí sa stali priekopníkmi poľnohospodárstva a prvých remesiel. "Týmto našim neolitickým predkom vďačíme za to, že sme sa mohli dostať na pomyselný vrchol potravinového reťazca a žiť v podstate tak, ako žijeme teraz," prezradila Lešičková.

Počas podujatia sa návštevníci naučia základné znalosti, ktoré praveký človek musel ovládať. Zoznámia sa so základnými loveckými technikami, pretože podľa Lešičkovej musel každý paleolitický muž dokázať skoliť mamuta a obrániť sa pred jaskynným medveďom. "Pozrieme sa aj na druhú zložku prežitia – hľadanie rastlinnej potravy a jej základné spracovanie. Takisto sa naučíme zhotoviť si vlastné nástroje a odev podľa pravekých techník," dodáva Lešičková. Na podujatí nebudú podľa nej chýbať ani zábavné kvízy a praveká módna prehliadka.

Záverečný archeofestival sezóny sa uskutoční  v piatok 25.10.2019 v čase od 10:00 h do 16:00 h. Vstup je voľný.

Zdroj: Tripolitana

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.