júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: film BAWLI BOOCH, Hory a mesto Prešov 2019 Foto: film BAWLI BOOCH, Hory a mesto Prešov 2019

Festival hory a mesto Prešov 2019 pripravil tradičné premietanie aj pre školy.

BAWLI BOOCH – Downhill Mountain Biking in Manali

Festival hory a mesto Prešov počas jeho existencie navštívili tisícky školopovinných detí a študentov z Prešova a jeho okolia a organizátori festivalu dúfajú, že si festival obľúbenosť ešte viac zvýši. Festival je tradičným jesenným podujatím, ktorý ponúka výber filmov festivalu zameraný na outdoorové športy ale aj ich prepojenia s enviro problematikou. Zaujímavý je program pre školy v dvoch termínoch v doobednajších hodinách. Blok filmov pre školy predstavuje sériu tých naj krátých filmov z rôzných miest, rôzných športov s cieľom zaujať deti a mládež.
18.10.2019 Kino Scala
8.30 – 10.00  – Prvý filmový blok pre školy
10.30 – 12.00  – Druhý filmový blok pre školy

Celý program Festivalu Hory a Mesto Prešov:

18. 10. 2019 16.30 hod. Otvorenie festivalu

Krajina nikoho
( No Man´s Land, Rakúsko, 72 min, 2018, r. Matthias Mayr )
Antarktída je najchladnejší, najsuchší a najveternejší kontinent a má tiež najvyššiu priemernú výšku zo všetkých kontinentov. Až doteraz sa sem dostali len vedci, polárnici alebo horolezci lezúci na Mt.Vinson. Kvôli extrémnemu chladu, zľadovatenému terénu a púštnemu podnebiu sa zdalo, že freeskiing tu nie je možný. Ale dvoch lyžiarov a dobrodruhov Matthiasa “Hauni” Haunholdera a Matthiasa Mayra nezaujíma, že je to tu príliš ďaleko alebo príliš ťažké na lyžovanie. Oni sú týmito tvrdými podmienkami priam priťahovaní. Spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom sa vydávajú na expedíciu bez sponzorov, s cieľom nájsť krásne kopce vhodné na lyžovanie. Tím 3 mužov, z čoho každý za sebou ťahá sane s hmotnosťou 90 kíl, prešiel vzdialenosť viac ako 150 km turistikou a pomocou kiteov. To, čo našli, bolo oveľa lepšie než čakali. “Svätý grál” freeridingu. Pozrite si film a vychutnajte si najúžasnejšiu krajinu, v akej kedy kto lyžoval.

DreamRide 3
( DreamRide 3, Kanada, 6 min, 2018, r. Mike Hopkins )
DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niekoľkých z najdivokejších krajín na svete. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr.Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.

Ikigai
Japonský snowboardista Shin Biyajima zdieľa príbeh o tom, ako našiel svoje Ikigai (生 き が い) alebo “dôvod pre bytie” pri oslave života a objavovaní horskej prírody za Naganom. K Shinovi sa pripojí americký snowboardista Travis Rice. Tento film je ponorením sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma vecami, ktoré majú spoločné: kopec ako učebňa a hlboká vášeň pre jazdu na snowboarde.

Za vrcholkami hôr
( Beyond the Peaks, Francúzsko, 29 min, 2018, r. Shams )
Profesionálny wingsuit športovec svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o jazde na troch slávnych vrcholoch Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Objavte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.

19.00 Hosť festivalu
Peter Becko Ondrejovič – multimediálna prezentácia hosťa festivalu

Bawli Booch
( India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana )
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.

Dawn Wall
( The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer )
V januári 2015 americkí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svet svojou snahou vyliezť cestu Dawn Wall, zdanlivo neleziteľnú kilometrovú stenu v národnom parku Yosemity v Kalifornii. Dvojica žila v tejto vertikálnej stene celé týždne a vzbudzovala tým obrovskú pozornosť globálnych médií. Pre Tommyho Caldwella bola však Dawn Wall oveľa viac než len lezenie. Bolo to akési logické vyústenie jeho životnej cesty definovanej prekonávaním prekážok. Vo veku 22 rokov ho v Kirgizsku zajali povstalci a držali ako rukojemníka. Krátko na to prišiel pri nehode o ukazovák. Keď sa mu rozpadlo manželstvo, snažil sa utiecť bolesti tým, že si dal vysoký cieľ – vyliezť voľne Dawn Wall. Bola to tenká línia medzi odhodlaním a posadnutosťou. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty. Pri záverečnom pokuse, keď ich pozoroval celý svet, sa Caldwell stretne s okamihom pravdy. Má opustiť svojho partnera a konečne si splniť svoj najväčší sen alebo riskovať svoj vlastný úspech v záujme ich priateľstva?

Tuláci na padákoch
( We are the Rovers, Francúzsko, 25 min, 2018, r. Antonin Michaud-Soret )
Tretí film trilógie We Are the Rovers Norway vás vezme na fantastické paramotorové dobrodružstvo a spolu objavíte krásu nedotknutej nórskej scenérie. Film vás zoberie na pevninu, na more a do vzduchu. Výlet sa vyznačuje zvukom vrtuľníkov, vlnami na BeXplore Boat a nekončenými cestami v Nomad autobuse. Dobrodružstvo, v ktorom smiech, objavy a všetko nečakané robia každý moment nezabudnuteľným.

Program – Sobota 19. 10. 2019
16.30 Otvorenie druhého dňa festivalu

Prvý filmový blok

Kde sa končí les
( Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley )
Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Sú to najstaršie živé bytosti, ktoré spoznáme počas nášho pobytu na zemi. Poskytujú nám prístrešie, palivo, spoločníkov a v niektorých prípadoch aj naše božstvo. Sú to živé mosty do minulosti našej planéty, majú skryté príbehy zapísané do letokruhov počas stáročí alebo dokonca tisícročia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Ľadoví anjeli
( Ice Kayak Movie – The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer )
Film rozpráva príbeh Matzeho Brustmanna, Adriana Matterna, Jobsta Hahna z Nemecka a štvornásobného majstra sveta v extrémnom kajakárstve, Sama Suttona, z Nového Zélandu, ktorí začiatkom marca pricestovali k slávnemu vodopádu Goðafoss a odvážili sa urobiť niečo mimoriadne. Štvorici sa na „Vodopáde bohov“ podarilo na najrôznejších trasách v priebehu niekoľkých dní uskutočniť tucet úspešných jázd. Zároveň ako prví v zime zjazdili stredom prúdu štrnásť metrov vysoký hlavný vodopád.
„Odhliadnuc od toho, že stratíte cit v rukách, v porovnaní s letom jazda ťažšia nie je,“ dodáva mníchovský kajakár Matze Brustmann. „Ak dôjde k ťažkostiam a ocitnete sa na úpätí vodopádu v nebezpečnom spodnom prúde, začne vám neúprosne ubiehať čas.“ Aby bola zaručená záchrana z ľadovej vody, nachádzali sa pod vodopádom vždy dvaja kajakári, ktorí boli pripravení v prípade núdze svojim kamarátom prísť na pomoc. Smolu mal však Novozélanďan Sam Sutton, ktorý hneď v prvý deň dopadol z dvanástich metrov rovno na ľadovú kryhu, ktorá sa musela dostať do prúdu z víru. Namiesto toho, aby sa ponoril do niekoľko metrovej hĺbky, bola jeho brzdná dráha veľmi krátka a bolestivá. Sutton utrpel pomliaždeniny na chrbte a preto sa musel zbytok času už len na kamarátov pozerať.
Na začiatku nebolo počasie celkom podľa plánu. Bolo ako na jar, sedem stupňov a veterno s dažďom. Goðafoss sa však v priebehu týždňa zmenil na pravú zimnú rozprávku s permafrostom a nepretržitými snehovými prehánkami.
„Island je výnimočne krásny už v lete. Keď sa však dedo Mráz s Perinbabou rozhodnú zredukovať v krajine kontrast na minimum, je Island ako balzam na dušu a pastva pre oči.“ Posledný deň sa pri záverečnom natáčaní ešte raz pustili na trasu stredom prúdu. Prišli cez ľadom olemovaný kanál, stenčený na jeden meter a voda mala konzistenciu ako ľadový smoothie.

Synkronika III
( The Synchronicles III, Švajčiarsko, 6 min, 2018, r. Sebastian Doerk )
Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trailov na jazdu bicyklom.
Najnovšia epizóda Synkroniky Roba Herana mapuje traily v Portugalsku. Rob skúma možnosti od Algarve na juhu cez Lisabon a Sintru až po severné Portugalsko.

Teraz alebo nikdy
( Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer )
Nasledujúc porekadlo „teraz alebo nikdy“ nás Nadine Wallnerová, dvojnásobná majsterka sveta vo freeride z Arlbergu, berie na cestu svojim životom. Vyrastala v „kolíske alpského lyžovania“ a veľmi skoro začala skúmať svoje vlastné hranice: chodila poza školu, doháňala policajtov k šialenstvu – všetko pre prašan. Jej vášeň pre „bielu nádheru“ stále horí. Kedysi ju motivovali súťažné línie, dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu, ďaleko od reflektorov. A tiež: nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

Podarený blázon
( Beautiful Idiot, Kanada, 15 min, 2018, r. Harrison Mendel )
Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.

Krížová cesta
( Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas )
Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrzejovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

19.00 Hosť festivalu
Erik Rabatin – multimediálna prezentácia hosťa festivalu … viac

Druhý filmový blok

8000+
( Francúzsko, Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt )
V júli 2016 sa paraglidista Antoine Girard vydal na trojtýždňový hike-and-fly výlet, aby preskúmal pohorie Karakoram v Pakistane – úplne sám. Z mesta Skardu smeruje na najvyššie vrcholy pohoria Karakoram. Tento Francúz už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8,051 m.n.m.) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglidingu, ale vzduch je tu tak riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

Zabardast
( Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon )
Dôverný cestovný denník z neuveriteľnej freeriderskej expedície do srdca Karakoramu. Hľadanie jedného z najkrajších pohorí na lyžovanie vo výške až 5880 m.n.m. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride. Skutočné dobrodružstvo.

Surfer Dan
( USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple )
Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete a nájdete to priamo na prahu vášho domova.

Projekt Lorax
( The Lorax Project, Austrália, 35 min, 2018, r. Peter Wyllie )
Šesť priateľov sa pokúsi vyliezť a potom skočiť basejump “Lorax” – impozantný výstup na Frenchman’s Cap v odľahlej časti západnej Tasmánie. Obklopení jednou z najstarších divočín v celej Austrálii, zápasia s extrémnym počasím a drsným terénom, spoliehajúc sa na svoje schopnosti a humor, aby dosiahli svoj cieľ.

Pre viac informácii o filmoch, fotky a videá pozrite: Hory a mesto Prešov

Zdroj: Hory a mesto Prešov

 

 

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo