júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Alkohol v krvi. Kedy za volant?

Foto: ilustračné archív TV7 Foto: ilustračné archív TV7

58 ročný muž z obce Janov bol obvinený z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, dychová skúška u neho dosiahla hodnotu 4,31 promile.

V piatok (13.09.2019) podvečer Janovčan ako vodič viedol osobné motorové vozidlo zn. VW Golf, v obci Radatice smerom do obce Bzenov. Na priamom úseku cesty prešiel s autom do protismeru a narazil do zábradlia mosta. Po dopravnej nehode bol vodič podrobený dychovej skúške, s výsledkom 2,07 mg/l (miligram etanolu na liter vydychovaného vzduchu). Na vozidle vznikla škoda 3.000.- Eur, na zábradlí mosta vznikla škoda 200.- Eur.  Vodičovi bola obmedzená osobná sloboda, bol zadržaný a bol umiestnený do cely policajného zaistenia.

Podobný prípad šetrí aj poverený príslušník Okresného dopravného inšpektorátu v Prešove, tu sa rovnakého trestného činu dopustila 49 ročná žena zo Sabinova. Aj táto vodička bola z uvedeného trestného činu obvinená. Táňa sa skutku dopustila 16.09.2019 podvečer, na Ul. Matice Slovenskej v Sabinove. Ako vodička vozidla zn. Opel sa pri prejazde zákrutou  dostatočne nevenovala vedeniu vozidla a zišla s vozidlom mimo cestu kde ostala stáť. Privolaná policajná hliadka vodičku podrobila dychovej skúške, výsledok  bol pozitívny a to 1,59 mg/l ( miligram etanolu na liter vydychovaného vzduchu) čo je v prepočte 3,31 promile.

Zdroj: KR PZ v Prešove

Problémom i keď nie týkajúcim sa týchto prípadov je aj zostatkový alkohol. Podľa štatistík až 12 % vodičov bolo zistených z tohto trestného činu medzi 8:00 až 14:00. Hlavnou príčinou môže byť aj tento zostatkový alkohol. Pitie alkoholu do neskorých večerných hodín môže zapríčiniť, že ráno Vám môžu zistiť v dychu a krvi zvýšenú hladinu alkoholu. Pritom urýchliť odbúravanie alkoholu závisí od rôznych faktorov, v priemere trvá organizmu hodinu, kým odbúra jednu štandardnú jednotku alkoholu. V prípade, že už večer vypijete väčšie množstvo alkoholu, myslite na alternatívne spôsoby dopravy. Ako ho odbúrať čo najskôr, ak chcete sadnúť za volant v ďalších hodinách?

1. pitie dostatočného množstva tekutín – 1-2 litre.  Alkohol z tela vyplavuje aj minerálne látky, preto je vhodné zvoliť minerálku s vysokým obsahom magnézia. Je potrebné hydratovať pomaly a postupne.

2. Rýchlejšiemu odbúraniu alkoholu môže napomôcť vitamín C. Či už v tabletkách, alebo v prírodnej forme – napríklad pomarančová šťava, či šťava z iných citrusov.

3. Po noci plnej alkoholu je hladina cukru v krvi nízka, je preto dôležité sa dobre naraňajkovať. Jedlo výrazne napomáha naviazať zvyšky alkoholu v organizme. Ak by Váš žalúdok protestoval, odporúčame aspoň sladený nápoj.

4. K rýchlejšiemu vytriezveniu môže pomôcť aj káva. Kofeín totiž pôsobí ako diuretikum a zrýchľuje vylučovanie alkoholu z tela.

V závislosti od hmotnosti a pohlavia klesne hladina alkoholu v krvi za hodinu v priemere asi o 0,1 - 0,2 promile. Väčšinou sú na tom lepšie pri rýchlostí odbúravania muži pred ženami. U obidvoch pohlaví má najviac práce pečeň. Tá sa v noci postará o 95 až 98 % odbúravania alkoholu z tela, potrebuje však na to čas. Vstrebávanie alkoholu však závisí aj od výšky a váhy, duševného rozpoloženia, či skúseností v pití. 

Naposledy zmenené utorok, 17 september 2019 10:30
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo