júl 06, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Protest za zákaz kožušinového chovu

Foto: zdroj Humánny pokrok o.z. Foto: zdroj Humánny pokrok o.z.

Je čas na zákaz kožušinového chovu, skandovali stovky ľudí na proteste

Kožušinové farmy patria do minulého storočia, zaznelo na pochode za zákaz kožušinového chovu v centre hlavného mesta. Zišlo sa tam niekoľko stoviek ľudí na podporu legislatívneho zákazu, ktorý ide do prvého čítania v NR SR už tento mesiac. Ochranári sa zomkli a vyzvali parlament, aby konal.

9.9.2019 v Bratislave – Je načase skoncovať s kožušinovými chovmi, ozývalo sa ulicami hlavného mesta za silného skandovania ochranárov, aktivistiek a širokej verejnosti. Napriek nepriaznivému počasiu sa na Námestí SNP v Bratislave v sobotu zišlo niekoľko stoviek ľudí. Žiadali legislatívny zákaz chovu zvierat na kožušiny. Už tento mesiac na septembrovej schôdzi NR SR bude totiž parlament rozhodovať o  návrhu, ktorý by postavil kožušinový chov mimo zákon. Kampaň občianskeho združenia Humánny pokrok Ide o chlp podporilo v online petícii vyše 76 tisíc ľudí. Podľa ochranárov je to jasná verejná objednávka a poslanci a poslankyne by mali hlas ľudu vypočuť.

„Je čas, je čas, je čas na zákaz“, skandoval dav pochodujúc v sobotu uličkami starého mesta. „Norky, líšky, činčily, trpia pre kožušiny,“ ozývalo sa pri Úrade vlády aj pred prezidentským palácom. Na Námestí SNP sa na pochod zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí rôzneho veku, mládež, rodičia s deťmi, starší i predstavitelia zvieracoprávneho sektora. Snahy Slovenska skoncovať s kožušinovými farmami prišli podporiť aj českí aktivisti, ktorým sa podobný zákaz v ČR podaril vlani. Organizátori pochodu hovoria o fantastickej atmosfére a ohromnom pocite spolupatričnosti pre kožušinové zvieratá. „Som nesmierne vďačná všetkým, ktorí dnes prišli, aby sa postavili za tých, ktorí nemajú hlas a nedokážu sa sami brániť – za norky, líšky a ďalšie zvieratá na kožušinových farmách. Chov zvierat na kožušiny je v dnešnej dobe už neobhájiteľný a musíme s ním spoločne skoncovať aj na Slovensku,“ povedala davu na Námestí SNP organizátorka pochodu Frederika Fratričová z Humánneho pokroku.


Návrh na zákaz kožušinového chovu podporujú aj ďalšie organizácie za práva zvierat, na pódiu na pochode vystúpili predstaviteľky Slobody zvierat, Slovenskej aliancie ochrancov zvierat i Zvieracia ombudsmanka. Špeciánym hosťom bol Marek Voršilka z českej organizácie Obránci zvířat, ktorá vlani doviedla do úspešného konca podobnú kampaň v Českej republike. „Keď sme pred niekoľkými rokmi hovorili doma v Česku, že zakážeme kožušinové farmy, nikto nám neveril. Nikto si nevedel predstaviť, že je také niečo u nás možné. Dnes som sem prišiel, aby som vás povzbudil, že my sme to dokázali. Ak to dokážete aj vy, Slovensko pôjde príkladom ďalším krajinám. Pomôžete tak nie tisícom, ale miliónom zvierat na kožušinových farmách,“ vyhlásil Marek Voršilka jásajúcemu davu. Narážal tak na to, že hnutie proti kožušinovému chovu sa šíri závratnou rýchlosťou po celej Európe. Kožušinové chovy dodnes postavilo mimo zákon celkom trinásť krajín.

Pochod za zákaz kožušinového chovu zorganizoval Humánny pokrok ako pripomienku poslancom a poslankyniam, aby hlasovali za tento návrh na septembrovej schôdzi NR SR. Predložila ho poslankyňa za SNS Eva Antošová, ktorá ho vidí ako vhodné pokračovanie zvieracoprávnej legislatívy na Slovensku po zákaze vystupovania divo žijúcich a exotickkých zvierat v cirkusoch i tzv. zákone „zviera nie je vec“. Zákaz chovu zvierat na kožušiny medzičasom podporil aj minister životného prostredia László Sólymos. K vyše 76 tisíc podpisom v online petícii sa minulý týždeň pripojilo aj ďalších vyše 25 tisíc podpisov z papierovej petície, ktorú odovzdala Sloboda zvierat na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Cieľom bolo podporiť návrh zákazu kožušinového chovu a ukázať jednotu mimovládiek v tejto téme.

Na Slovensku sa v súčasnosti nachádza len jedna typická kožušinová farma v Príbovciach pri Martine, kde chovajú zhruba štyri tisíc norkov amerických ročne. Zvieratá sa na farme rodia i zomierajú. Šokujúce zábery týraných a zranených zvierat na farme v Príbovciach zverejnil koncom marca Humánny pokrok ako štart kampane Ide o chlp. Len za prvých desať dní online petíciu podpísalo vyše 70 tisíc ľudí, čím sa stala druhou najúspešnejšou online kampaňou v histórii Slovenska. Ak by sa zákaz kožušinového chovu podarilo u nás schváliť, pripojili by sme sa k Česku, Rakúsku, Spojenému kráľovstvu, Slovinsku, Srbsku, ale aj Nórsku a ďalším. Zároveň by sme predbehli Poľsko, Ukrajinu, pobaltské štáty či Bulharsko, kde sa tiež o podobnom zákaze rokuje.

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu

Udalosť na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1251092631740622/

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a webstránka kampane: www.ideochlp.sk

Zdroj: Martin Smrek, predseda Humánneho pokroku

Naposledy zmenené utorok, 17 september 2019 09:40
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo