január 28, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti z východného Slovenska si preberú medzinárodné ocenenie, medzi nimi aj osemnásťročná študentka z Prešova.

Klára Vlčková, študentka z prešovského Gymnázia Konštantínova, ktorá objavila svoju novú vášeň - antropológiu, patrí medzi viac ako 300 mladých ľudí z Prešovského a Košického kraja, ktorí si v utorok, 3. septembra, 2019 preberú svoje medzinárodné ocenenie na doteraz najväčšej východoslovenskej ceremónii DofE v Kaštieli v Hanušovciach pri Prešove.
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy- rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program, ktorý tak priamo rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí ako sú vytrvalosť, cieľavedomosť a vnútorná motivácia, prišiel na východ aj vďaka Karpatskej nadácii, ktorá je hlavným partnerom programu v tomto regióne. Navyše, teší sa veľkému záujmu študentov, učiteľov a partnerov. Stovky zapojených Dofákov na východe Slovenska podporuje na svojej ceste vyše 200 učiteľov a pracovníkov s mládežou na 55 školách a organizáciách. Patria medzi ne základné a stredné školy, gymnáziá či odborné školy, neziskové organizácie či skauti. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Prešovský samosprávny kraj rozhodol podpísať memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore. Stane sa tak počas tohto slávnostného udeľovania bronzových a strieborných cien. “Je pre nás veľkým potešením, že Prešovský samosprávny kraj vníma pridanú hodnotu tohto programu, ktorý má pozitívny dopad na rozvoj charakterových vlastností mladých ľudí. O to viac sme nadšení z toho, že od septembra ho bude spolu s nami aktívne podporovať a rozvíjať v tomto regióne. Pripája sa tak ako tretí v poradí k Bratislavskému a Trnavskému samosprávnemu kraju,” vysvetľuje Marián Zachar, riaditeľ organizácie. DofE

Program DofE ročne absolvuje vyše 1,3 milióna mladých ľudí. Jednou z jeho hlavných myšlienok je nesúťaživosť jeden voči druhému, ale prekonávanie samého seba. Aj preto sa do neho môže zapojiť akýkoľvek mladý človek vo veku 14 až 24 rokov bez rozdielu. Klára Vlčková okrem antropológie doučovala aj deti v krízovom centre Dorka a posilovala. “V detstve som bola lenivejší typ. Nikdy som nemala nejaké hobby. Až DofE ma inšpirovalo vyskúšať nové aktivity a posunúť svoje limity. Navyše som sa naučila organizovať si čas, plánovať a menej prokrastinovať,” vymenúva úspešná absolventka bronzovej a striebornej úrovne DofE. Kláru na ceste za splnenými cieľmi podporoval jej učiteľ a Vedúci v programe Ondrej Sabolčík. “Na našej škole sa do tohto programu z roka na rok zapojilo dvojnásobok mladých ľudí. Teší ma sledovať, aké obdivuhodné úspechy dosahujú a ako ich to posúva. Je to však aj výsledok silného DofE tímu na škole a podpory riaditeľa Šantu, ktorý sme spolu s kolegami vybudovali,” približuje inšpiratívny učiteľ. Stovky ďalších úspešných absolventov DofE tak v sebe ukrývajú nielen príbehy vlastného prekonania sa, ale aj nespočetné hodiny úsilia a podpory učiteľov. Za plnenie svojich náročných cieľov si študentka Klára Vlčková preberie strieborné ocenenie programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Foto: Klára Vlčková, študentka z prešovského Gymnázia Konštantínova

Dve dobrodružné expedície, ktoré sú povinnou a veľmi obľúbenou súčasťou programu DofE, preverili priamo v teréne vytrvalosť a vnútornú motiváciu Kláry a ďalších mladých bojovníkov. Počas prvej, májovej, ich po pätnástich prejdených kilometroch a spánku v lese ráno zobudila snehová prikrývka. “Všetci sme ostali ako obarení. So zimou sme rátali. Ale sneh nikto nečakal,” s úsmevom spomína.

Vytýčenú trasu po spoločných diskusiách mierne upravili a s ťažkými ruksakmi plnými povinnej výbavy a jedla sa vybrali putovať ďalej. Snehom sa brodili po hrebeňoch hôr desiatky kilometrov. Držali sa za ruky ako reťaz a podporovali sa. “S každým ďalším kopcom sme sa pozerali na seba a chvíľku pochybovali o tom, či to zvládneme. Vzdať sa či otočiť sa naspäť však neprichádzalo do úvahy. Boli sme v tom spolu. A vpred nás hnala túžba dosiahnuť vysnívaný cieľ,” vraví mladá turistka. Počasie skupinu potrápilo aj počas druhej júnovej expedície. Tentokrát v podobe tridsaťstupňových horúčav. “Pozerajúc spätne som naozaj hrdá na seba a na náš tím, že sme cez všetky skúšky tohto dobrodružstva prešli úspešne. Ja osobne som sa naučila, že je zbytočné sa dopredu strachovať, že sa niečo pokazí. Dôležitá je reakcia priamo na mieste na situáciu, ktorá nastane,” zamýšľa sa nahlas nad obdivuhodným výkonom.Klára o DofE: DofE ma naučilo byť viac empatická, kreatívna a priebojná. Naučila som sa lepšie nadviazať prvý kontakt a komunikovať s cudzími ľuďmi. Ako dieťa som nemala žiadne hobby. Vďaka tomuto programu som však prišla na to, akým smerom sa chcem uberať v budúcnosti. Cítim sa aktívnejšie. Okrem toho som sa naučila organizovať si čas, plánovať aktivity. A menej prokrastinovať.

Zdroj: Simona Lučkaničová