december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Tatry aj drevené kostolíky ožili na plechovkách

Rôzne kúty Slovenska môžete spoznať v priebehu pár sekúnd! Je to vďaka novej limitovanej edícii plechoviek piva Šariš, ktoré sú zhmotnením nášho prírodného bohatstva a kultúrnych pamiatok.

Môžete tak jedným razom navštíviť naše veľhory, hrady, unikátne drevené kostolíky či spoznať tradície našich krojov. Krásu piva Šariš tak nespoznáte len zvnútra, ale aj zvonka, či už hovoríte po východniarsky, západoslovensky alebo stredoslovenčinou, pretože každý máme v srdci kus Slovenska.
Po minuloročnom úspechu plechoviek Šariš so slovenskými motívmi, ktoré zo skladov zmizli v priebehu pár mesiacov, prichádza pivovar v rámci kampane „Každý máme v srdci kus Slovenska“ opäť s limitovanou edíciou nových plechoviek. „Šariš sa ako hrdý partner slovenského folklóru snaží o to, aby sa národné poklady zachovali aj pre ďalšie generácie. Zhmotnením našich prírodných krás či architektonických skvostov sa stali pivá Šariš 10° a Šariš Zlatá 12° so siedmimi rôznymi dizajnami. Odrážajú v sebe nielen dlhoročnú tradíciu, ale aj iskru ľudí, ktorí Šariš s obľubou pijú, a aj tých, ktorí ho s láskou varia,“ uviedol manažér pivovaru Šariš Ján Čerkala. Západnému, strednému aj východnému regiónu Slovenska Šariš venoval po dve plechovky. Samostatný dizajn patrí pivu Šariš tmavý, ktorý dotvárajú motívy približujúce festival vo Východnej. O nový šat plechoviek sa postarala mladá ilustrátorka Alica Kucharovič.

 

Východu dominujú veľhory, Spišský hrad či drevené kostolíky


Na plechovkách piva Šariš venovaných východu kraľujú mohutné štíty najväčšieho slovenského pohoria  Vysokých Tatier. Dominujú Rysy či majestátny Kriváň, známy najmä tradíciou národných výstupov. Scenériu dotvára najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso Tatier - Štrbské Pleso. Málokto vie, že tu už nemuselo byť, pretože sa ho kedysi obyvatelia pokúsili vypustiť. Namiesto „bezcennej mláky“ sa totiž snažili získať pasienok. Svoje pevné miesto má na plechovkách aj Spišský hrad, ktorý svojou viac ako 4-hektárovou rozlohou patrí k hrad jedným z najväčších zrúcanín v strednej Európe a od roku 1993 je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Kochať sa na plechovkách môžete aj unikátnymi drevenými kostolíkmi z obcí Zboj, Bodružal či drevenou zvonicou v malebnej dedinke Ladomírová.  Svoje miesto tu má aj popradská veža na Kostole sv. Egídia, ktorú verejnosti sprístupnili len v máji tohto roka. Kedysi mala strážnu funkciu a sledovali sa z nej nepriateľské vojská či varovalo pred požiarom. Dnes je v nej umiestnená zvonkohra, ktorej melódie sa menia podľa ročného obdobia.

 

Jedinečné výšivky s hlbokým významom


Na nové plechovky piva Šariš ilustrátorka zaradila aj výšivky z oblasti Šariša, Prešova či z kežmarského kroja. V minulosti mali veľký identifikačný význam. Ľudia podľa nich vedeli rozpoznať, z akej obce pochádzajú, aké majú sociálne zázemie, dokonca aj to, či sú slobodní alebo ženatí.

Súvisiace položky (podľa značky)