december 03, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Rákociho palác opäť ožije remeslami a folklórom zo Šariša.

Krajské múzeum v Prešove otvorí  prvý augustový týždeň brány 4. ročníka festivalu Leto s Rákocim. Pre návštevníkov sú pripravené rôzne kultúrne vystúpenia a ukážky tradičných remesiel. Na svoje si prídu najmä deti, ktoré čaká okrem mnohých prekvapení aj čarovný svet rozprávok.
Predchádzajúce ročníky sa realizovali ako štyri menšie podujatia počas jedného leta, ktoré sa venovali rôznym témam, ako napríklad historickému šermu, vážnej hudbe, kultúre národnostných menšín alebo hasičstvu.

Najväčšiemu záujmu návštevníkov sa však podľa historika Jozefa Kušníra tešilo hudobno-dramatické vystúpenie v podaní folklórneho súboru z Fintíc. Preto sa tento ročník spojil do jedného folklórno – dramatického celku obohateného o rôzne sprievodné podujatia.
„ Tohtoročné Leto s Rákocim je pripravené ako folklórno-remeselné podujatie s cieľom prezentovať tradičnú ľudovú kultúru zo Šariša,“ vysvetľuje JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením.
Program sa začína rozprávkou O troch grošoch v podaní prešovského Divadla Portál a nasledovať budú vystúpenia detského Folklórneho súboru Kanaš a Spolku Fincičanky, v ktorých podaní ožije hudobno-dramatické pásmo Dožinky.


„Vyvrcholením programu budú spevácke vystúpenia skupiny Rosa z Prešova a Jána Jendrichovského s priateľmi,“ prezradil Kušnír.
Počas celého podujatia budú v priestoroch nádvoria ukážky tradičných remesiel. Návštevníci si môžu vyskúšať napríklad výrobu paličkovanej čipky, spracovanie vlny či výrobu keramiky.
„Návštevníci sa budú môcť počas celého festivalu občerstviť kávou a nealkoholickými nápojmi. Podujatie je určené najmä pre mladé rodiny s deťmi, pre starých rodičov s vnúčatami a pre každého, kto má rád folklór, tradície a skutočné hodnoty tvoriace našu identitu,“ dodáva Kušnír.
Cieľom podujatia je prostredníctvom bohatého programu prezentovať širokej verejnosti hodnotnú duchovnú kultúru našich predkov. Program sa začína 4. augusta v priestoroch nádvoria Rákociho paláca o 15.00 h. Predpokladaný koniec je o 19.00 h. Podujatie finančne podporilo mesto Prešov. Mediálnymi partnermi sú TV7 a Skyrádio. Vstupné sú 2 Eurá pre dospelých a 1 Euro pre deti.


Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne akcie.

Zdroj: Tripolitana

Súvisiace položky (podľa značky)