december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V našom štúdiu sa už záverom roka 2018 rozhovoril o práci Mestských policajtov, no trápi ho aj problém so sociálnym zabezpečením.

Mestská polícia neslúži len na pokutovanie, ale chráni aj životy a majetok občanov. Pričom počet riešených priestupkov podľa neho dlhodobo výrazne prevyšuje štátnych policajtov.

Mgr. Ján Andrejko, PhD. náčelník mestskej polície v Prešove prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícii SR

Trápia ho však sociálne výhody, aké majú ich kolegovia v zelených uniformách, pričom postavenie mestských policajtov je vraj diskriminačné. Mgr. Ján Andrejko, PhD.: "Najväčší problém je, že Ministerstvu vnútra sa nechce do otvárania tohoto problému. Ja som počul aj to, že len sa postaviť do pozície: Čo ťa nepáli, nehas. Zobrali si k ľuďom, ktorí odchádzajú skôr do dôchodku hasičov, zobrali si tam záchrannú službu a k nám prišli s takými argumentmi, že my sme ozbrojený zbor a vy nie ste ozbrojený zbor. Tak preto to nemáte."

V októbri 2018 absolvoval prezident združenia Ján Andrejko rokovanie na ministerstve vnútra. Ďalej dodáva: "Aby niekto odchádzal v 39-tke do dôchodku. Čo je myslím si že nehoráznosť. Toto čo si schválili do zákona, že je to preto , že si sami schvaľovali zákon a oblbli všetkých ktorí vlastne ten zákon schvaľovali ...". Podľa neho neexistuje pádny dôvod, prečo by mestskí policajti nemali mať takéto výhody tiež a dodáva: "V dobe keď sa predlžuje odchod do dôchodku, nám všetkým sa predlžuje, tak im sa to skrátilo. Všetci majú odchádzať v 65-ke a oni v 39-tke. Tvrdia, že je to správne a že je to v poriadku takto." pokračoval príkladom: "A pritom vieme, že tento človek je bývalý príslušník Policajného zboru z Prezídia policajného zboru, ktorý má výsluhový dôchodok cez 2.000 €, ktorý má ďalší plat zamestnanca na Ministerstve vnútra cez 2.000 € a ktorý ešte požiadal o predčasný dôchodok a má ešte aj predčasný dôchodok. Takže on má viac ako minister, má viac ako 4.500 €. Takže sebe nenavrhol strop pre dôchodok a nám povie, že 700 € je veľa pre toho policajta, ktorý má odpracovaných nejakých 25 rokov, má 58 rokov a už nemôže vonku naháňať tých vandalov, tých nespratníkov, lebo má problém so zdravotným stavom. A my mu máme povedať, tak vieš čo, nevládzeš, tak v 58-čke vykopneme ťa na ulicu. Ty si bývalý stavbár robil si niekedy na stavbe majstra. Ta profesia sa posunula za niekam 25 rokov dopredu. Čo urobí tento človek. Takto ho necháme..."

V našom rozhovore sa dozviete od Jána Andrejka viac, no najviac rezonuje táto myšlienka: "Tak ako my sme prešli od socializmu ku kapitalizmu, tak niektorí ľudia v tejto zložke prešli od socializmu do komunizmu."

Počúvajte TV7, ktorá je s Vami aj v podcastoch. - klikni a pozri

Naše podcasty na:

Počúvaj na Sportify.

Počúvaj na Breaker.

Počúvaj na RadioPublic.

Počúvaj na Google Podcasts.

 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 14 júl 2019 18:40