december 03, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: Viktor Zamborský, Zdroj: Tatran Prešov Foto: Viktor Zamborský, Zdroj: Tatran Prešov

Hádzanári Tatrana Prešov začali v domácej Tatran handball aréne prvý tréning letnej prípravy pred novou sezónou.

Zoznam hráčov na prvom tréningu: Oliver Rábek, Dominik Krok, Lukáš Urban, Igor Čupryna, Mario Cvitkovič, Tomáš Rečičár, Leon Vučko, Martin Straňovský, Titouan Afanou Gatine, Januš Lapajne, Roman Carapkin, Rares Fodorean, Josef Hozman, Dávid Michalka, Javier Muňoz Cabezon, Nikola Grzentič, Ogjen Djerič.

Tréner Slavko Goluža mal v kompletnom kádri k dispozícii päticu nových tvári –Javiera Muňoza Cabezona zo španielskej La Rioji,  Slovinca Nina Grzentiča z RD Koper, rumunskú spojku Raresa Fodoreana prichádzajúceho zo Šale a dvoch hráčov pôsobiacich doteraz v Topoľčanoch - Čecha Josefa Hozmana a slovenského reprezentanta Dávida Michalku. „Nových chlapcom sme si vybrali a chceli, aby prišli. Analyzovali sme nejaké varianty a na konci sme sa rozhodli pre týchto hráčov. S kádrom som teda spokojný. Máme kvalitné zloženie, ktoré môžeme rotovať. Prišli traja mladí chlapci, ktorí dostanú priestor v slovenskej lige a nejaké zápasy aj v nadnárodnej SEHA lige, ktorá bude v tomto roku náročnejšia,“ avizuje tréner Slavko Goluža. „Všetkých  17 hráčov, ktorí budú tvoriť základ A-mužstva, prišlo v dobrom zdravotnom stave a čo je veľmi potešujúce, s maximálnou serióznosťou pristúpili už k príprave pred prípravou a dodržali nad očakávania  povinnosti životosprávy. Nezaznamenali sme žiadny nadbytok kíl, čo je veľmi dobré, lebo môžeme začať naplno s prípravou hneď od prvého dňa,“ zdôraznil na úvod generálny manažér klubu Miroslav Benický. „Som rád, že všetci chlapci sa vrátili z dovoleniek v poriadku a na prvom tréningu sme sa zišli v plnej sile. Verím, že zdravie nám vydrží čo najdlhšie a chlapci neboli zranení. Na sezónu sa už veľmi teším,“ dodal na úvodnom stretnutí s novinármi pri štarte prípravy na novú sezónu kapitán tímu Martin Straňovský.  

Foto: Viktor Zamborský

Úvodný blok prípravy odštartujú hádzanári v Prešove. Jeho vyvrcholením bude turnaj v plážovej hádzanej, ktorý je počas prvého víkendu tradičným spestrením prípravy. Hneď po turnaji sa výprava Tatrana presunie na týždňové kondičné sústredenie do srbskej Kanjiže. „Okrem kondičnej prípravy sa zameriame aj na stmelenie mužstva, keďže máme päť nových hráčov. Chceme, aby sa chlapci oťukali a spoznali," uviedol Benický. Po návrate zo Srbska sa k tímu pripojí štvorica dorastencov, ktorí budú až do záveru prípravy trénovať spoločne s A-tímom, ale aj dorasteneckým mužstvom. Od konca júla potom čaká tím pod vedením Slavka Golužu šesť prípravných zápasov a v závere prípravného obdobia aj tradičný Turnaj šampiónov v Doboji, kde Tatran obhajuje minuloročné víťazstvo z jubilejného 50. ročníka. „Od kedy som do Prešova prišiel hovorím, že chcem hrať ťažké a nie ľahké zápasy. A takto je vyskladaná aj príprava. Zaujímavým bude napríklad zápas proti reprezentácii Južnej Kórei, ale aj zápasy, ktoré nás čakajú v Našiciach. Chcem, aby sme dobre trénovali a dôležité bude, aby chlapci boli zdraví. Ako trénera ma bude zaujímať ako budú reagovať chlapci, ktorí mali v minulom roku nižšiu minutáž. Na začiatku možno musíme byť trpezliví, ale ja chlapcom verím. Do prvého ostrého zápasu máme ešte dosť času, aby sme sa dobre pripravili,“ uviedol tréner Slavko Goluža.

Tatran bude v budúcej sezóne bojovať opäť na viacerých frontoch. Žreb základnej skupiny Ligy majstrov prisúdil zelenobielym v C-skupine švédsky Sävehof, fínsky Cocks, macedónsky Eurofarm Rabotnik, španielsky Irun a portugalský Sporting Lisabon. „Skupina možno je možno trochu klamlivá, lebo nemôžeme naozaj podceniť ani jedno mužstvo. Ale z tejto skupiny sa dá postúpiť, nie sú tam mužstvá s veľkými menami, ale práve to, keby sme to podcenili sa nám môže stať osudným,“ varuje kapitán tímu Martin Straňovský. Slovenský majster bude tradične účinkovať aj v nadnárodnej SEHA Gazprom lige, ktorá však v nasledujúcom ročníku prejde reorganizáciou. Súťaž sa má rozšíriť na 12 klubov, aj keď aktuálne je otázny štart avizovaného ukrajinského šampióna a účastníka Ligy majstrov Motoru Záporožie. „ Prišlo k určitým komplikáciám zo strany ukrajinskej federácie, ktorá musí potvrdiť štart Motoru v nadnárodnej SEHA lige. Momentálne nemáme viac informácií, preto je zbytočné akokoľvek špekulovať. V každom prípade, koho nám určí žreb v skupine, s tým si budeme musieť poradiť ,“ prezradil Benický.

Systém je v každom prípade v tejto sezóne postavený na dvoch skupinách po šesť tímov, ktoré by mali medzi sebou odohrať systémom doma-vonku v tomto roku desať zápasov. Prvá dva tímy v skupine potom postúpia automaticky do štvrťfinále a zvyšné štyri celky skupiny sa vo februári budúceho roka pobijú v dvojzápase play-off o postup medzi osem najlepších. V marci prebehne opäť k.o. systémom aj štvrťfinálová fáza a 9. ročník súťaže vyvrcholí aprílovým Final 4. V novom ročníku potvrdili účasť jeho minuloroční účastníci – víťaz Ligy majstrov Vardar Skopje, bieloruský majster Meškov Brest i chorvátsky šampión PPD Záhreb spolu s vicemajstrovským NEXE Našice.  „Do SEHA ligy pribudli aj silné maďarské tímy Veszprém a Tatabánya. Veszprém je vrcholové európske mužstvo (finalista Ligy majstrov – pozn. red.), Tatabánya je vyšperkovaná reprezentantmi popredných hádzanárskych krajín nielen z Maďarska, ale aj Čiernej hory či Srbska. Čakajú nás aj tradične silné mužstvá ako sú Nexe Našice, ktoré si každoročne držia štandard. Takisto srbský majster Vojvodina, ale tiež vicemajster Metalurgplastika Šabac  a takisto čínske mužstvo, ktoré bude mať svoj domov v Záhrebe. Takže určite sa majú fanúšikovia na čo tešiť,“ uviedol Benický.


Autor: Ivan Kriššák
Zdroj: Tatran Prešov

Súvisiace položky (podľa značky)