december 02, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V rámci Klubu priateľov Šarišskej galérie v Prešove sa organizujú návštevy ateliérov umelcov.

Po dohode s umelcom tvoriacim pod značkou Luca Maro navštívili na Hlavnej ulici v Prešove ateliér v menšom počte.
"Takéto podujatia sa snažíme organizovať viac menej pravidelne s tým, že si vyberáme témy podľa toho ako máme nastavený výstavný plán v Šarišskej galérii." popísala činnosť Astrid Derfiňáková, vedúca Klubu priateľov Šarišskej galérie v Prešove.

Kto sa skrýva pod pojmom Luca Maro?
"Narodil som sa a vyrastal v Prešove, chodil som na ľudovú školu umenia 1. a 2. cyklus. V roku 1992 som som urobil skúšky na Akademiu Sztuk Pięknych im. Jana Matejki v Krakowe. Robil som diplomovú prácu z voľnej grafiky v ateliéri litografie profesora Romana Żygowského." priznal sa Marek Lukáč - umelec, výtvarník. Zúčastneným nadšencom umenia nie len porozprával o svojej tvorbe, no mali možnosť vidieť a zároveň si aj vyskúšať tlač. Zároveň nám ďalej podrobne popísal priebeh tvorby. (nájdete vo videoreportáži).


Pri prehliadke a ukážke tlačenia zaznela aj otázka či je takéto tlačenie originál, alebo kópia.
" Ľuďom niektorým ťažko vysvetliť. Aj keď sa urobí sto, alebo dvestopäťdesiat výtlačkov z danej grafiky každý je originál. Originál je tým, že je verifikovaný podpisom a číslom grafiky." vysvetlil Marek Lukáč. Umelci ešte pred začatím tlačenia si určia počet výtlačkov napríklad 30 a pri tlačení je potom každý očíslovaný 1/30, 2/30, 3/30, ... aj to, takúto grafiku určí ako originál. Medzi výtvarníkmi sa traduje, že najvzácnejšie sú grafiky do počtu desať. 
S akými dojmami a novými znalosťami odchádzali z ateliéru Luca Maro návštevníci?
"Priznám sa, že pracovitosť výtvarníka ma stále zaujímala. Tá tvorba vyzerá, že je pracná. Je náročná aj z časového hľadiska." povedala Astrid Derfiňáková, Klub priateľov Šarišskej galérie v Prešove.
Kam smeruje tvorba umelca?
" Stále sa venujem grafikám, pozdravom novoročným a dizajnérskej práci. Začal som kolorovať grafiky a práve teraz som bol úspešný s návrhom grafiky na 50. výročie Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV v Prešove. Z grafiky sa vytvorí medaila." pochválil sa Marek Lukáč.

Čo mu chýba, respektíve čo badá ako zmenu v meste Prešov vo vzťahu k umelcom.
"Ja osobne mám priestory, ale niekedy mesto prideľovalo ateliéry, kde bol umelecký život. Tie však predalo a radšej si ich malo strážiť. To je podľa mňa podpora umenia v Prešove, keď môže umelec niekde byť a tvoriť." uzavrel Marek Lukáč.
Klub priateľov Šarišskej galérie v Prešove sa chystá pokračovať aj naďalej v organizovaní takýchto výletov do zákutí ateliérov Prešova a okolia.

 Najbližšie aktivity Šarišskej galérie v Prešove.

 

Naposledy zmenené pondelok, 08 júl 2019 09:55