január 28, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Predstavia kamenných strážcov minulosti

Nová výstava Krajského múzea v Prešove Kamenní strážcovia mapuje najznámejšie a najväčšie hrady a hrádky regiónov Šariš a Zemplín.

Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvorí prázdniny v praveku a v kaštieli predstavia kamenných strážcov minulosti. Panelová prezentácia autorky Viery Kačmaríkovej je v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou obohatená  archeologickými nálezmi z vlastných výskumov múzea. Na svoje si prídu aj deti, na ktoré čakajú v archeoparku prázdniny v praveku.


Hrady na našom území postihol podľa archeologičky Ivany Lešičkovej neslávny osud. Prakticky všetky boli zničené na prelome 17. a 18. storočia počas protihabsburských povstaní.
„Boli postavené v pohnutých časoch stredoveku a slúžili najmä na ochranu ciest, ale aj na bezpečný úkryt pred nepriateľmi. V ich vlastníctve sa vystriedali viaceré známe šľachtické rody,“ vysvetľuje Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou.
Dnes sú podľa nej hrady v dezolátnom stave. Vo väčšine prípadov z nich nájdeme už len ruiny.
„Našťastie sa okolo hradov formujú dobrovoľníci, ktorí ich opravujú. Na archeologickom výskume niekoľkých z nich sa podieľalo aj naše múzeum,“ hovorí Lešičková.
Tohoročné leto bude podľa jej slov bohaté na program aj pre tých najmenších. Každý štvrtok od 10:00 h do 14:00 h sú pre deti a ich rodičov pripravené v archeoparku tradičné Prázdniny v praveku.
„Na každé stretnutie sme si pripravili kreatívnu školu a tvorivú dielňu na inú tému. K dispozícii budú aj populárne remeselné činnosti ako tkanie, práca s hlinou či výroba šperkov,“ prezradila Lešičková.
Ako ďalej hovorí, hneď na úvod čaká na deti poučný výlet do histórie písania a nasledovať ho bude dobrodružstvo pri rinčaní zbraní, kde si budú môcť deti sami navrhnúť vlastnú zbroj.
„Deti sa môžu tešiť aj na maľovanie na keramiku, ktoré je súčasťou ľudovej kultúry Slovenska už po celé stáročia a posledný júlový týždeň si zaspomíname aj na staré predkresťanské božstvá a zahráme sa „božské pexeso,“ dodáva Lešičková.
Vstupné na Prázdniny v praveku je v cene poldňa klasického vstupného do múzea. Slávnostné otvorenie výstavy Kamenní strážcovia sa uskutoční vo štvrtok 4. júla 2019 o 14:00 h. Verejnosti bude prístupná do 25. októbra 2019 vo výstavnom priestore na poschodí kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou.


Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty.

Zdroj: TRIPOLITANA - KRAJSKÉ MÚZEUM V PREŠOVE

Súvisiace položky (podľa značky)