Vytlačiť túto stránku

Krajina Perúna a maľované sklo

Krajské múzeum v Prešove privíta tento víkend druhý medzinárodný sklársky workshop pod názvom História skla 2019.

Slávnostne otvoria aj druhý archeo festival sezóny. Návštevníci archeoparku v Hanušovciach nad Topľou sa budú môcť preniesť o  tisíc rokov dozadu a zistiť tak niečo viac o Slovanoch a ich zvykoch.  Podujatie pod názvom Pozvanie do praveku: v krajine Perúna sa uskutoční už túto sobotu a pripravené bude aj chutné prekvapenie. Predtým, ako Slovania prijali kresťanstvo, uznávali mnoho vlastných božstiev, ktorým pripisovali rôzne prírodné úkazy. Najmä počas letných mesiacov bol podľa Ivany Lešičkovej z archeoparku oslavovaný práve Perún – boh bleskov.

„Podobne ako iné dávne národy, aj Slovania mali množstvo sviatkov, ktoré súviseli so striedaním ročných období. Letný slnovrat, ktorý pripadá práve na tento víkend, je jedným z astronomicky najvýznamnejších dátumov v kalendári,“ vysvetľuje Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Podľa jej slov sa žiadna slávnosť a najmä hostina na oslavu letného slnovratu, nezaobišla bez chutného občerstvenia. Preto bude hlavnou témou archeofestivalu slovanská strava. „Veľkú vatru síce neurobíme, ale zato rozkúrime v chlebovej peci. Upečieme čerstvý chlebík, k nemu si namútime maslo a vyskúšame aj zabudnuté recepty na rôzne kaše,“ prezradila Lešičková.Predkresťanské národy takto podľa nej vítali leto a deje sa tak v rôznych kútoch sveta doteraz.

„Aj dnes sa počas tohto obdobia konajú oslavy. Moderné „jánske ohne“ bezpochyby súvisia s oslavami letného slnovratu,“ tvrdí Lešičková.

Účasť na sklárskom workshope prisľúbili odborníci z Poľska, z Ruska ale aj zo Slovenska. Pripravené sú prednášky a prezentácie technológií výroby skla od praveku po stredovek. Táto časť podujatia je neverejná, no pre návštevníkov je pripravený bohatý sprievodný program.
„Rozkúrime našu repliku historickej sklárskej pece a budeme experimentovať s tavením skla. Pokúsime sa vyrobiť sklenené predmety a našim návštevníkom ponúkneme možnosť vyskúšať si maľovanie na sklo,“ dodáva Lešičková.
Podujatie Pozvanie do praveku: v krajine Perúna sa uskutoční v sobotu 22. 6. 2019 od 14:00 h do 18:00 h v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Rovnako sa tu budú konať aj sprievodné podujatia sklárskeho workshopu 21. 6. 2019 a 22. 6. 2019 od 8.00 h do 16.00 h. Vstup je voľný.

Informácie

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje

Zdroj:
Mgr. Rastislav Žitný, TRIPOLITANA - KRAJSKÉ MÚZEUM V PREŠOVE

Najnovšie od Televízia TV7