december 03, 2023

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: archív TV7 Foto: archív TV7

V prešovskom Divadle Jonáša Záborského prišlo na Divadelnú kvapku krvi predvlani spolu 68 dobrovoľných darcov.

V rámci projektu Divadelná kvapka krvi sa angažuje aj obchodný reťazec Kaufland, ktorý má v Prešove a okolí viacero prevádzok. Pri odberoch spolupracujú od roku 2014.

Pozrite si našu archívnu reportáž z roku 2017.

V Prešove v roku 2017 sa do darcovského radu postavil aj herec Divadla Jonáša Záborského: "Myslím si, že to dobrý skutok. Veľa ľudí potrebuje krv najmä pri operáciách." pokračoval Michal Novodomský : "Niekto sa ma tak pýtal, že prečo si ešte nedaroval krv, ja som nevedel na to odpovedať, tak som prišiel, že dnes je ten správny deň."


Foto: Michal Novodomský, herec Divadla Jonáša Záborského v Prešove

Príďte si pre potlesk v roku 2019 do týchto divadiel:
10. júna
•    Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava, Bratislava
•    Štátna opera, Banská Bystrica
11. júna
•    Jókaiho divadlo, Komárno
13. júna
•    Slovenské komorné divadlo, Martin
•    Mestské divadlo, Žilina
14. júna
•    Divadlo Andreja Bagára, Nitra
•    Divadlo Jonáša Záborského, Prešov
•    Mestské divadlo, Levoča 

Krv sa nedá nahradiť
Spôsob, ako nahradiť krv zatiaľ neexistuje. Jediná možnosť, ako pomôcť človeku, ktorý krv potrebuje, je prijať ju od darcu krvi. Vďaka jedinému odberu môžu lekári zachrániť až štyroch ľudí. Spoločnosť Kaufland a Slovenský Červený kríž spolu organizujú už šiesty ročník Divadelnej kvapky krvi. „Sme radi, že aj my môžeme svojou troškou a kvapkou prispieť k tomuto projektu a spoločne tak pomôcť pri záchrane ľudských životov,“ vyhlásila hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová, ktorá sa chystá darovať krv spolu s ďalšími zamestnancami Kauflandu.

Darovať krv je dar
Darovať krv môže každý zdravý človek od 18 rokov. Pred samotným odberom krvi, ktorý, mimochodom trvá, približne 10 minút, darca krvi vyplní podrobný dotazník. Prítomný lekár na základe odpovedí, vstupného vyšetrenia a prípadných ďalších otázok vyhodnotí zdravotný stav darcu. Následne rozhodne, či darca môže darovať krv. „Darovanie krvi sa v ostatnej dobe stáva skôr darom a výsadou. Často nás lekár nepustí darovať krv kvôli „drobnosti“, na ktorú sme nemysleli. Ošetrenie u zubára, nové tetovanie, či návšteva susednej krajiny – to všetko môže naše darovanie oddialiť. No netreba sa vzdať a treba prísť znova. Krv je vždy potrebná. A ak hľadáte ďalšiu motiváciu, prečo ísť darovať krv, vedzte, že vďaka opakovanému darovaniu krvi budete tiež počas roka pravidelne kontrolovať svoj zdravotný stav,“ povedala Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka SČK.

Jeden človek vie zachrániť mnohých
Na Slovensku je najbežnejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Darovaním krvi pomáhame pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Krv je však dôležitá aj v prípade novorodencov, ktorí trpia hemolytickou chorobou. Preto neváhajte, zapojte sa a pomôžte vlastnou krvou písať ďalšie kapitoly života tým, ktorí potrebujú vašu pomoc.
Viac informácií nájdete aj na www.darujkrv.redcross.sk/daruj_krv alebo na www.ntssr.sk.Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte darovať krv?
•    Darovať krv môže každý zdravý človek od 18-60 rokov. Darovať krv však môžu stále aj ľudia nad 60, maximálne však do 65 rokov. Platí to pre pravidelných darcov a k odberu potrebujú súhlas svojho lekára.
•    Darca krvi musí mať minimálne 50 kg.
•    Na odber krvi by ste mali prísť oddýchnutí a večer pred odberom by ste mali vynechať športové aktivity.
•    Pred odberom krvi by ste mali vypiť veľa vody (aspoň pol litra) a môžeme si dať aj kávu, najlepšie však bez mlieka.
•    Večer pred odberom a na raňajky by ste mali vynechať tučné jedlá (údeniny, mäso, mliečne výrobky,...). Radšej si dajte niečo ľahké napr. ovocie, zeleninu, sucháre, pečivo, džem, med,...
•    Fajčiari minimálne 6 hodín pred odberom nesmú fajčiť a rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom.
•    Odber krvi trvá len necelých 10 minút.
•    Po odbere krvi nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne dať si kávu.Spoločnosť Kaufland
Spoločnosť  Kaufland patrí k lídrom medzi obchodnými reťazcami a v súčasnosti prevádzkuje viac ako 1270 samoobslužných obchodných domov v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. Prvý obchodný dom otvoril Kaufland v roku 2000 v Poprade a doteraz otvoril na území Slovenska spolu 67 prevádzok. Obchodné domy  Kaufland ponúkajú rôznorodý sortiment a atraktívne privátne značky. To, že Kaufland patrí medzi top značky na slovenskom trhu dokazujú aj ocenenia Najzamestnávateľ roka v kategórii obchod a služby (2016), Slovak Superbrands Award (2015, 2016, 2017, 2018), Najdôveryhodnejšia privátna značka (2016, 2017, 2018), Najdôveryhodnejší predajca potravín (2018), Zodpovedný predajca (2016), Top Employer Slovensko 2019 a Najzamestnávateľ 2018 v kategórii Obchod a služby. Spoločnosť Kaufland je generálnym partnerom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a PRO-HOKEJ a.s. V rámci spoločenskej zodpovednosti je okrem iných aj dlhoročným partnerom Slovenského Červeného kríža. Dôležitým faktorom je aj ochrana životného prostredia a rôzne ekologické projekty, ktoré firma realizuje. Viac informácií na: www.kaufland.sk.

Zdroj: Kaufland

Naposledy zmenené pondelok, 03 jún 2019 13:55

Súvisiace položky (podľa značky)