júl 28, 2021

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
19-ty titul v histórii klubu Foto: Viktor Zamborský

Hádzanári Tatrana Prešov oslavujú zisk v poradí 16-teho titulu majstrov Slovenska v ére samostatnosti, celkovo už 19-ty v histórii klubu vrátane troch federálnych (1969, 1971 a 1993).

Zo slovenského titulu sa tešia 14-ty raz v rade, teda nepretržite od roku 2007! Zverenci trénera Slavka Golužu navyše ovládli sezónu 2020/21 dokonalým spôsobom a triumfovali vo všetkých 24 zápasoch základnej časti a play-off. Triumf vo svojom v poradí 19-tom finále (!) zelenobieli zavŕšili sobotným víťazstvom 20:19 (12:8) v treťom finálovom zápase Niké handball extraligy nad MŠK Považská Bystrica. Prešovský Tatran tak ovládol finálovú sériu 3:0 na zápasy (23:20 doma, 30:14 vonku, 20:19 doma). Majstrovský Pohár Antona Frola nad hlavu zdvihol kapitán tímu Oliver Rábek, ktorý ale pre zranenie z prvého súboja duel neodohral. Súčasťou slávnostného odovzdania medailí a pohárov bola aj rozlúčka s dvojicou hráčov, ktorí po sezóne klub opúšťajú – Igorom Čuprynom a Ninom Grzentičom.

Rozhodujúci finálový zápas bol napínavý až do posledných sekúnd. Považská Bystrica síce prehrala prvý polčas o štyri góly, v tom druhom sa ale stále držala na dostrel a po zranení Pedra Pacheca sa Považanom dokonca minútu pred koncom podarilo vyrovnať. O víťazný gól sa v závere postaral Pavel Hernandez, ktorý bol s piatimi zásahmi najlepším strelcom zelenobielych v zápase. Hrdinom posledných sekúnd bol aj lúčiaci sa Igor Čupryna, ktorý v poslednej minúte zlikvidoval dva náskoky súpera a jeho zákrok napokon aj definitívne symbolicky uzavrel celý tento hádzanársky ročník.

Tatran si v siedmej vzájomnej konfrontácii s Považanmi o zlato pripísal po rokoch 2004, 2005, 2007 a 2019 v poradí piaty triumf. Považania sa tešili v rokoch 2003 a 2006, teda naposledy pred 15-timi rokmi. V tomto ročníku vyhral Tatran, vrátane finále Slovenského pohára, nad Považskou Bystricou všetkých šesť vzájomných stretnutí. V tabuľke po základnej časti mal pred súperom osembodový náskok.

NHE – 3.finále: Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 20:19 (12:8), Tatran zvíťazil v sérii 3:0

Zostava a góly Tatrana: Colodeti, Čupryna, Ondrejčák – Rábek, Santos 2, Pacecho 4, Fech, Linhares 2, Rečičár 2, Kravčák, Fižuleto, Grzentič, Hernandez 5/3, Carapkin 2.

Najviac gólov súpera: Petričenko 5, Vallo 4, Burnazovič 3, 7-metrové hody: 3/3– 1/1, vylúčenia: 2:3

Priebeh: 0:1, 4:2, 6:3, 6:6, 11:7, 12:9, 13:11, 14:13, 17:14, 18:17, 19:19.

Aj tretí zápas finálovej série priniesol na palubovke Tatran handball arény napínavý súboj. Hostia sa ujali vedenia Jurákovým gólom, Tatran ale otočil na 2:1. V zápase dominovali obrany a tak skóre narastalo veľmi pomaly. Po Rečičárovom góle na začiatku 13. minúty Tatran prvýkrát viedol o dva góly (4:2) a v polovici prvého dejstva sa dostal aj do trojgólového vedenia (6:3). Hostia, ktorých počas celého zápasu podržal brankár Kovačin, však v nasledujúcich štyroch minútach skórovali trikrát a bolo opäť vyrovnané (6:6). Záverečná desaťminútovka úvodného dejstva vyšla lepšie domácim, ktorí využili niekoľko rýchlych protiútokov a v priebehu ďalších piatich minút dokázali natiahnuť skóre na štvorgólový rozdiel (11:7). V záverečnej päťminútovke padol už iba jeden gól na oboch stranách, a tak Tatran išiel do kabíny s náskokom 12:8.

Hostia sa ale nevzdávali a agresívnou obranou sa snažili favorita nútiť po zmene strán k chybám. Postupne sa im darilo z náskoku Tatrana ukrajovať, keď v 36. minúte znížili na 13:11 a v 42. minúte už bolo 14:13. Tatran však znova ušiel na trojgólový rozdiel (17:14), prišiel však o svoju zranenú strednú spojku Pacheca. Jeho absenciu hostia využili na opätovné zníženie rozdielu na jediný gól – 18:17 v 53. minúte. Reakciou na inkasovaný gól bolo striedanie domácich brankárov, keď Colodetiho nahradil lúčiaci sa Čupryna a ten sa v tomto zápase napokon stal povestnou miskou na váhach. Na začiatku 59. minúty síce inkasoval vyrovnávajúci gól na 19:19, na druhej strane však necelú minútu a pol pred koncom posunul do vedenia opäť Tatran Hernandez a ukrajinský rodák už zamkol bránu. Najprv vychytal súperovho hráča z čistej pozície a po útočnej strate lopty kryl v záverečných sekundách aj posledný pokus súpera o vyrovnanie...

Zdroj: Tatran Prešov

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Skupinová fáza EL Skupinová fáza EL

    Hádzanári Tatrana Prešov sa definitívne predstavia v skupinovej fáze Európskej ligy aj v jej druhej edícii v sezóne 2021/22.

  • Štvrťfinále až v auguste Štvrťfinále až v auguste

    Napriek prehre Tatran postúpil do štvrťfinále súťaže, keďže vo včerajšom úvodnom meraní síl zvíťazili nad rovnakým protivníkov až o 12 gólov 40:28 (21:16) a v súčte tak boli lepší o sedem presných zásahov. 

  • Mieria do osmičky Mieria do osmičky

    Hádzanári Tatrana Prešov majú výbornú východiskovú pozíciu na postup medzi osem najlepších tímov SEHA Gazprom ligy.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo

Spravodajstvo

správy z mesta Prešov a okolia


Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo